حضور رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران کشور در دانشگاه یزد

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۶ کد : ۸۹۰۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۱
دکتر نصرالله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: حمایت از پژوهشگران در بخش هایی نظیر تجاری سازی نتایج کارهای پژوهشی، کرسی های پژوهشی و ثبت اختراعات به روند توسعه علمی و استقلال و خ...
دکتر نصرالله ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور گفت: حمایت از پژوهشگران در بخش هایی نظیر تجاری سازی نتایج کارهای پژوهشی، کرسی های پژوهشی و ثبت اختراعات به روند توسعه علمی و استقلال و خودکفایی کشور کمک کرده و در فراسوی آن زمینه مساعدی را برای جلوگیری از فرار مغزها و بازگشت نخبگان کشور به میهن اسلامی فراهم می کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ضرغام در نشستی که در دانشگاه یزد با حضور رئیس دانشگاه و جمعی از دانشگاهیان این استان برگزار شد در خصوص ایجاد این صندوق گفت: کشورهای مختلف بنیادهای متفاوتی برای حمایت از علم و توسعه علمی دارند. تاریخچه ایجاد این بنیادها به احساس ضرورت و نیازی که در آن کشور وجود دارد و در این امر بعضی از کشور ها پیشرو بوده اند و بعضی دیگر از تجارب این کشورها بهره گرفته اند.
وی افزود: کشور آمریکا از سال 1944 اساس پایه بنیاد علمی این کشور را پایه گذاری کرد و سنگ بنای توسعه علمی امریکا گذاشته شد.40 درصد افرادی که در دانشگاه های کشور خود تحصیل نمی کنند در دانشگاه های امریکا مشغول به تحصیل می شوند و 70 تا 80 درصد این افراد در امریکا ماندگار می شوند.
دکتر ضرغام اظهار داشت: 10 دانشگاه معتبر امریکا 50 تا 60درصد دانشجویان تحصیلات تکمیلی از کشور های دیگر هستند. با توان دانش علمی این افراد است که کشور امریکا این قدرت را به دست آورده است و قدرت علمی کشور امریکاست که این کشور را قدرتمند کرده است. در این کشور مراکز علمی علاوه بر بودجه خود از حمایت های این بنیادها نیز بهره مند می شوند.
وی افزود: در کشور ایران با اجرای اصل 44 قانون اساسی و تقویت بخش خصوصی، دانش آموختگان کیفی کشور به صورت توانمند حضور دارند و ایجاد شرکت های دانش بنیان این قدرت مالی ایجاد می شود که به مراکز علمی محل دانش آموختگان به آنها کمک شود.
دکتر ضرغام با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر تقویت و توسعه علمی کشور و پرورش استعدادهای درخشان گفت: در همین راستا در حوزه معاونت علمی و فنآوری رییس جمهور ابتدا اساسنامه بنیاد نخبگان تدوین شد برای اینکه استعدادهای درخشان در هر سنی و هر نقطه از کشور و در هر شغلی که هستند شناسایی شده و پرورش یابند و از استعدادهای برجسته کشور به نخبگان کشور تبدیل شوند و کشور با فراهم کردن شرایط لازم برای آنها بتواند از علم آنها استفاده کند.
وی افزود: ایجاد بنیاد ملی علم ایران از دیگر اقداماتی بود که در این راستا انجام شد.با بررسی 20 بنیاد در کشورهای مختلف و استفاده از تجربیات آنها اساسنامه بنیاد ملی علم ایران تدوین شد و با نام صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور تعیین شد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در خصوص ارکان این اساسنامه گفت: این صندوق یک واحد فرابخشی است و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به عنوان رییس هیئت امنا و دومین رکن رئیس صندوق و رکن سوم کمیته تخصصی است.
دکتر ضرغام رسالت و هدف و ماموریت این صندوق را حمایت از پژوهش و پژوهشگران و توسعه علمی بیان کرد و افزود:  از سال 82 این صندوق پا به عرصه گذاشت و منطبق با اهداف و وظایف این صندوق برنامه ها تدوین شد. در تدوین برنامه ها هم شرایط کشور و هم تجارب دیگر کشورها در نظر گرفته شد و کرسی پژوهشی با الگو گرفتن از کرسی پژوهشی کشور کانادا ایجاد شد.
وی درباره این کرسی گفت: اساتید برجسته ای که به لحاظ علمی در رشته خود سرآمد هستند در داخل و خارج کشور شناخته شده هستند و فعالیت های پژوهشی پیوسته ای انجام داده اند شناسایی می شوند و در مسائلی که برای کشور حائز اهمیت است کار تحقیقاتی انجام می دهند. به طور مثال ما در ایمپلنت، داروهای نوترکیب، رمپ و سلولهای بنیادی یک کرسی پژوهشی اختصاص داده ایم و در این خصوص 18 کرسی به اساتید و د اننشمندان کشور اختصاص داده ایم.
دکتر ضرغام در ادامه گفت: در علوم انسانی برای علمی کردن زبان فارسی کرسی اختصاص یافته است. در این کرسی دوتا 5 سال به صاحبان کرسی منابعی را اختصاص می دهیم. مبلغ 500 میلیون تومان برای انجام کار تحقیقاتی در اختیار پژوهشگر قرار می گیرد. تا به امروز در تولید علم، تربیت دانشجوی دکتری، افزایش دانش فنی و در برگزاری همایش و تجهیز آزمایشگاه خروجی های بسیار خوبی این کرسی ها داشته اند.
وی با بیان اینکه دانشمندان ایرانی زیادی در خارج از کشور درحال فعالیت هستند وبا اشاره به اینکه 11درصد دانشمندان خارجی ناسا ایرانی هستند افزود: در حال حاضر سیاست این صندوق این که است که به ایرانیان دانشمند خارج از کشور نیز این کرسی ها اختصاص داده شود به این دلیل که آنها را به کشور بازگردانیم و از علم آنها برای توسعه علمی کشوردر حد ممکن بتوانیم استفاده کنیم.
دکتر ضرغام با تاکید بر حمایت از پژوهشهای اساتید گفت: سال 75 برای اولین بار اولویت های تحقیقاتی در کشور توسط شورای پژوهش های علمی کشور تعیین شد. با استفاده از تجارب و مستندات موجود زمینه ها و عرصه های اولویت های تحقیقاتی را برای صندوق تعیین کردیم و بر اساس آن پروژه ها بررسی می شد و پروژهای تایید شده بودجه انجام و اجرای پروژه در اختیار پژوهشگر قرار می گرفت. یک درصد تولید علم کشور با حمایت صندوق صورت گرفته است  واین درحالی است که تنها 15هزارم درصد از منابع تحقیقاتی کشور به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور تخصیص یافته است.
وی افزود: برای این امر کارگروه های تخصصی در پزشکی، مهندسی، کشاورزی، علوم زیستی، علوم پایه، میان گروهی، کارگروه علوم انسانی، کارگروه معارف و علوم انسانی،کارگروه هنر و معماری، کارگروه پتنت، کارگروه تجاری سازی، کرگروه تغییر اقلیم وگرمایش جهانی، کارگروه آلودگی های هوا،صدا و پرتوها،کارگروه مطالعات علم و فناوری، کارگروه علوم دامی، دامپزشکی و شیلات ایجاد کردیم که اعضای این کارگروه ها اساتید دانشگاه ها هستند.
وی تصریح کرد: تاکنون 29هزار هیئت علمی از 60 هزار هیئت علمی به صورت داور، ناظر و عضو کارگروه ها با ما همکاری دارند که بخشی از آنها اعضای هیات علمی ایرانیان خارج از کشور هستند.
دکتر ضرغام تاکید کرد: ما در نظر داریم از ظرفیت های کل کشور به لحاظ منابع علمی،انسانی و مالی و منابع انسانی خارج از کشور استفاده کنیم. مدت عضویت اعضای  کارگروه ها به مدت دو سال است و اگر از دانشگاه های معتبر شهرستان ها افرادی در رشته های مختلف معرفی شوند قطعا تحت حمایت قرار خواهند گرفت.
وی درباره نحوه پذیرش پروژه های تحقیقاتی صندوق حمایت از پژوهشگران گفت: بر اساس عرصه ها و زمینه های اولویت در همه رشته ها پژوهشگران می توانند پروژه های  تحقیقاتی را بر اساس فرمتی که در سامانه صندوق وجود دارد ارائه دهند. این پروژه ها اگر از لحاظ ساختار و چارچوب مساله ای وجود نداشته باشد در کارگروه مطرح و در صورت تایید به چند داور ارسال می شود و بعد از تایید داوران کل بودجه پروژه در اختیار پژوهشگر قرار می گیرد و در این پروژه تنها نامی از صندوق به عنوان حمایت کننده برده خواهد شد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور افزود: شیوه مکملی که در کنار این شیوه در نظر گرفته شده است به این صورت که در سال سه بار موضوعاتی از جانب صندوق اعلام خواهد شد که این موضوعات مسائل اساسی کشور است که در آنها اساتید و پژوهشگران کشور پروپوزال می دهند و از بین آنها انتخاب و گرنت در اختیار پژوهشگر قرار می گیرد. وی گفت: این صندوق هم پروژه تحقیقاتی می پذیرد و هم پروژه تحقیقاتی سفارش می گیرد.
وی در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم در توسعه علمی کمک کنیم برای اینکه اهداف اسناد بالادستی محقق شود.تمام کارهای ما با توجه به اسناد بالادستی است و برنامه راهبردی که تدوین شده است برنامه های اجرایی آن نیز برای بلند مدت  در حال تدوین است تا بتواند چشم انداز ایران 1400 و احکامی که در جامعه علمی کشور است و سیاست های ابلاغی علم و فناوری مقام معظم رهبری را بتوانیم پوشش دهیم.
در ادامه رئیس دانشگاه یزد در این نشست ضمن تشکر از دکتر ضرغام، این صندوق را یک فرصت تازه ای برای تحرک جدید در حوزه پژوهش دانست و افزود: این نهادها باید تقویت شود و دانشگاه نیز این وظیفه را دارد که با یک انرژی جدید و تلاش بیشتر وارد این حوزه شوند و از این ظرفیت ها حداکثر استفاده را ببرند.
وی افزود: پژوهشگران و اساتید دانشگاه های شهرستان این دغدغه را دارند که کمتر به پروژه های آنها بها داده می شود و امیدواریم این مسئله حل شود.