حرکت به سوی دیپلماسی علمی قرآن بنیان از اقتضائات دهه پیشرفت و عدالت است

۱۸ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۴ کد : ۸۷۹۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۷۳
 دکتر ابوالفضل خوش¬منش رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، در نشست توسعه دیپلماسی علمی و فناوری، قرآن را سرمایه بزرگ موجود برای رسیدن امت اسلامی به جایگاه شایسته خود در عرصه ...
حرکت به سوی دیپلماسی علمی قرآن بنیان از اقتضائات دهه پیشرفت و عدالت است
 دکتر ابوالفضل خوش¬منش رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، در نشست توسعه دیپلماسی علمی و فناوری، قرآن را سرمایه بزرگ موجود برای رسیدن امت اسلامی به جایگاه شایسته خود در عرصه جهانی دانست.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر خوش¬منش با اشاره به رکود فرهنگی و سیاسی در جهان اسلام در قرون 12 و 13 و شدت رخوت و رکود پدیدآمده در آن زمان گفت :این وضعیت باعث شد که شمار معدودی از ناصحان امت اسلامی در اندیشه دعوت اتحاد و اصلاح بیفتند و مدار و محور این دعوت نیز چیزی جز «بازگشت به قرآن» نبود و این دعوت با همه دشواری هایش مخاطبانی نخبه را در مراکز علمی مصر، عراق، ایران، شبه قاره و دیگر نقاط اسلامی یافت و تحولات مهمی را نیز سبب گردید.
وی افزود: آثار این تحولات تا زمان حاضر ادامه دارد و این همان چیزی بود که امروز از آن با عنوان دیپلماسی علمی و فرهنگی، بلکه دیپلماسی قرآنی باید یاد کنیم. فساد و خودکامگی حاکمان سیاسی سرزمین های اسلامی هیچگاه اجازه ورود سخن قرآن را به گفتمان سیاسی بلاد مزبور نداد،  اما امیدواریم امروز جمهوری اسلامی گفتمان قرآنی را در دیپلماسی علمی و فرهنگی خود به نحو اخص و به صورتی وجیه به کار گیرد.
دبیر کارگروه توسعه همکاری¬های علمی بین¬المللی قرآنی با اشاره به مضمونی از امام راحل (ره) مبنی بر اینکه سخن قرآن کریم باید نقطه جمع بلکه جمع¬الجمع عائله بشری باشد از ظرفیت عظیم قرآن در توسعه دیپلماسی علمی با دانشگاه¬های جهان اسلام و دیگر کشورها سخن گفت و یکی از رسالت¬های وزارت علوم را توسعه ارتباطات بین¬المللی آکادمیک اعم از ارتباطات دانشگاهی و حوزوی با محوریت خطاب و گفتمان جهانی قرآنی دانست و اظهار امیدواری کرد کارگروه توسعه همکاری¬های علمی بین¬المللی قرآنی که به ریاست قائم مقام وزیر علوم در امور بین¬الملل تشکیل می¬شود در عملیاتی کردن چنین برنامه ای حائز نقشی مؤثر باشد.