چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران در دانشگاه ملایر برگزار شد

۰۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۹ کد : ۸۷۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۵
به همت انجمن فیزیک ایران و با همکاری دانشگاه ملایر، چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران در دانشگاه ملایر برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر توکلی دبیر علمی چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران...
چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران در دانشگاه ملایر برگزار شد
به همت انجمن فیزیک ایران و با همکاری دانشگاه ملایر، چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران در دانشگاه ملایر برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر توکلی دبیر علمی چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا تعداد مقالات ارسال شده  به این  کنفرانس را 110 مقاله اعلام کرد که توسط 21 نفر از استادان برجسته کشور بررسی و داوری  شدند و 92 مقاله از آنها برگزیده شدند.
وی افزود: بر اساس تصمیم کمیته علمی کنفرانس،  9 مقاله به صورت شفاهی و 83 مقاله به صورت پوستر ارائه  می شود .
دکتر توکلی  در ادامه با اشاره به اهمیت تکنولوژی رشد بلور گفت: رشد بلور یک تکنیک زیربنایی است که دارد جایگاه خود را در جامعه علمی و صنعتی کشور پیدا می کند و امیدواریم شاهد پیشرفت های بیشتری در این زمینه در کشور باشیم.
دکتر محمدی منش عضو کمیته علمی و دبیر اجرایی کنفرانس نیز گزارشی از قابلیت های علمی و پژوهشی دانشگاه ملایر و گروه فیزیک این دانشگاه را ارائه وابراز امیدواری کرد این کنفرانس بتواند زمینه ارتباط بیشتر بین دانشگاه ملایر با دانشگاه های کشور را فراهم کند و زمینه ساز ارتباط موثر تر صنعت با دانشگاه شود. 
پروفسور ناصر تجبر عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به عنوان یکی از پیشکسوتان رشد بلور در ایران به بررسی پیشرفت های اخیر در رشد بلور و کاربرد های آن پرداخت و با اشاره به ظرفیت های بالای بلور در کاربردهای صنعتی و الکترونیکی در جهان گفت: صنایع الکترونیکی جهان به شدت به ساختارهای تک بلوری نیازمند هستند و جمهوری اسلامی ایران می تواند با توسعه این فعالیت ضمن انجام پژوهش های کاربردی به صنایع کشور کمک شایانی کنند.
 وی افزود : با توجه به محدود کردن ایران در ارائه امکانات توسعه ای باید تلاش کرد تا بلورهای بزرگ با کیفیت بالا برای صنایع مختلف تولید کرد. 
وی در ادامه پیشرفت های علمی جهان را تشریح کردو افزود: هم اکنون 40 درصد از بلورهای مورد نیاز صنایع الکترونیک توسط چین تولید می شود که این قابلیت در ایران نیز وجود دارد که بتواند در این زمینه تولیدات خود را افزایش دهد.
همچنین در چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران دکتر نوری معاون فرهنگی دانشگاه ملایر در سخنانی گفت : اگر بخواهیم خلاقیت و ظرافت رشد بلور در علم فیزیک را در چهار چوب علوم انسانی و عالم معنا بررسی کنیم به روشنی در می یابیم  که کشور ما با رشد بلور افکار بزرگ انسانی و اسلامی خود در دنیا هرگز تحت سیطره تفکرات عقب مانده و قدرت طلب و فقر فرهنگی جهان دیروز و امروز نبوده و این نتیجه آفرینندگی در تبلور فکر و اندیشه شما بزرگان و اندیشمندان در عرصه های مختلف تخصصی است که نقش پررنگی در رشد و ارتقای فرهنگی و نمایش سربلندی این ملت دارید، ملتی که در همه عرصه های ادب، فرهنگ ، علم و پیشرفت تلاش داشته اند با همت، آگاهی و بینش سیاسی و اعتقادی و مقاومت اقتصادی خود، در سایه پرچم شهدای عرصه دفاع مقدس سربلند باشند.
معاون فرهنگی دانشگاه ملایر با اشاره به حدیثی از امیر المومنین (ع)  افزود: برای  خوب اندشیدن باید خوب فکر کرد، خوب دید و خوب شنید تا از گمراهی و هلاکت در دره های نادانی و جهالت دوری کرد. لذا تحقیقات را باید لازمه تبلور فکر دانست و در کشوری که در آن به درستی بحث اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی مطرح شده است؛ چیزی جز تفکر و تعقل کاربردی و موثر در قالب تبلور اندیشه نمی تواند یازیگر کلیدی حل مسئله ها و رفع مشکلات و چالش ها  در مسیر اعتلای فرهنگی، علمی و پژوهشی این سرزمین اسلامی باشد.
در ادامه در دو نوبت صبح و عصر مقالات شفاهی ارائه شد و سخنرانان آخرین نتایج یافته های خود را به صورت شفاهی برای بیش از 100 پژوهشگر دانشگاهی و پژوهشکده های صنعتی ارائه کردند و به پرسش¬های تخصصی در این زمینه پاسخ دادند. 
همچنین بعد از ظهر پوسترهای کنفرانس در معرض دید علاقمندان گذاشته شد. 
در مراسم اختتامیه چهارمین کنفرانس رشد بلور ایران ،دانشگاه مالک اشتر اصفهان آمادگی خود را برای برگزاری پنجمین کنفرانس رشد بلور ایران در سال 97 در اصفهان اعلام کرد. 
گفتنی است این کنفرانس دو سال یک بار در دانشگاه های مختلف کشور با حمایت انجمن فیزیک ایران برگزار و اعضای کمیته علمی آن از میان استادان متخصص در این زمینه در دانشگاه های سراسر کشور انتخاب می شوند.