چهارمین مدرسه بین المللی سیستم های ابعاد پایین در دانشگاه تبریز برگزار شد

۰۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۲ کد : ۸۷۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۶۰
چهارمین مدرسه بین المللی سیستم های ابعادپایین، با شرکت استادانی از کشورهای ایتالیا، آمریکا، کره جنوبی و ترکیه، به میزبانی پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز برگزار شد. به گزارش روابط عم...
چهارمین مدرسه بین المللی سیستم های ابعادپایین، با شرکت استادانی از کشورهای ایتالیا، آمریکا، کره جنوبی و ترکیه، به میزبانی پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد مقدم واحد در آیین افتتاح این مدرسه، گفت: دانشگاه تبریز از همکاری‌های بین المللی در عرصه‌های مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی و ورزشی با سایر دانشگاه های جهان استقبال می کند و برگزاری چنین کارگاه هایی باعث تقویت ارتباطات بین المللی و انتقال تجربیات میان محققان داخلی و خارجی می شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز همچنین ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این مدرسه، ابراز امیدواری کرد که این گردهمایی، عناوین و سرفصل‌های در نظر گرفته شده که از آخرین یافته‌های علمی دنیا و در مرزهای دانش هست بتواند در پیشبرد اهداف، مفید فایده واقع شود.
رئیس پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز و دبیر کمیته علمی گردهمایی نیز در این مراسم گفت: ارتباطات گسترده بین المللی با گروه‌های تحقیقاتی مختلف در دنیا از ویژگی‌های منحصر بفرد پژوهشکده است که در برخی موارد منجر به عقد قراردادهای بین دانشگاهی و تبادل دانشجو نیز شده و این پژوهشکده آمادگی کامل خود برای میزبانی از محققان داخل و خارج کشور را اعلام می کند.
 دکتر اصغر عسگری دبیر اجرایی گردهمایی بین المللی سیستم های ابعادپایین با اشاره به حضور و سخنرانی اساتیدی از کشورهای ایتالیا، کره جنوبی، ترکیه و آمریکا در این مدرسه، افزود: سخنرانان مدعو ضمن پرداخت به اهمیت سیستم‌های ابعاد پایین و نانوساختاری به دلیل خواص منحصر به فرد نوری و الکترونیکی آنها، آخرین یافته های خود را در این خصوص ارائه می‌کند.
وی در این مراسم ضمن اشاره به انگیزه برگزاری این مدرسه بین المللی، گفت: تلاش برای ایجاد بستری مناسب جهت تشویق محققان داخلی و دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی برای ورود به حوزه سیستم‌های ابعاد پایین، مهم‌ترین انگیزه ای است که متولیان امر برای برگزاری این گردهمایی دارند.
دکتر سعید شجاعی، افزود: هدف از گردهمایی فراهم آوردن محیطی مناسب به منظور گفتگو و تبادل نظر در زمینه تازه های فیزیک سیستم‌های ابعاد پایین با تاکید بر کاربردهای نوری است و این گردهمایی فرصت مناسبی برای محققان و علاقه‌مندان بویژه دانش پژوهان جوان و دانشجویان است که با شرکت در آن از سخنرانی‌های متخصصان مدعو داخلی و خارجی در این زمینه بهره برده و به بحث وتبادل نظر بپردازند.
وی افزود: اولین تلاش‌ها برای برگزاری این گردهمایی از دسامبر 2015 آغاز و تصمیم بر آن شد که موضوعات مطروحه در راستای کاربردهای نوری سیستم‌های ابعاد پایین نانوساختاری باشد و طبق هماهنگی‌های به عمل آمده 7 سخنران کلیدی به نام های پروفسور استفانو بلوچی از موسسه تحقیقاتی INFN رم ایتالیا، پروفسور آلپر کیراز از دانشگاه کوچ استانبول، پروفسور کوانگ کیم از موسسه تحقیقاتی یونیست دانشگاه پوهانگ کره جنوبی، دکتر مسیح دربندی از دانشگاه براون آمریکا، پروفسور نیما تقوی نیا از دانشگاه صنعتی شریف، پروفسور عزالدین مهاجرانی از دانشگاه شهید بهشتی و دکتر مازیار مرندی از دانشگاه اراک به ایراد سخنرانی در موضوعات متنوع در حوزه نانو ساختارها پرداختند.
گفتنی است این مدرسه دو روزه توسط پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز و با همکاری قطب علمی فوتونیک و فدراسیون سرآمدان علمی کشور برگزار شد.