چهارمین فصل کاوش تپه طالب خان 2 توسط دانشجویان دانشگاه زابل پایان یافت

۱۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۶ کد : ۸۷۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۶
سرپرست چهارمین فصل کاوش تپه طالب خان 2 (یلدا) گفت: چهارمین فصل از کاوش های باستان شناسی و برنامه آموزشی در تپه طالب خان 2 منطقه سیستان پایان یافت.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر حسینعلی کاوش اف...
سرپرست چهارمین فصل کاوش تپه طالب خان 2 (یلدا) گفت: چهارمین فصل از کاوش های باستان شناسی و برنامه آموزشی در تپه طالب خان 2 منطقه سیستان پایان یافت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر حسینعلی کاوش افزود: این فصل از حفاری با حضور 25 نفر از دانشجویان باستان شناسی دانشکده هنر دانشگاه زابل طی 35 روز در تپه طالب خان 2 دشت جنوبی منطقه سیستان انجام شد.
وی اظهار داشت: در این فصل از کاوش یک گمانه با هدف لایه‌نگاری و آگاهی از توالی استقراری در این تپه باز شد که با ادامه حفاری شناخت نسبی از لایه‌های فرهنگی و دوره های استقراری تپه به دست آمد.
سرپرست چهارمین فصل کاوش تپه طالب خان 2 ادامه داد: در این گمانه، کوره پخت سفال یافت شد که بیانگر تولید سفال در این محوطه است که علاوه بر تامین نیاز اولیه ساکنین به دیگر مناطق نیز صادر می شده است.
وی هدف اصلی از حفاری تپه طالب خان 2 را آموزش نیروهای جوان باستان شناس و ورود آنها به بازار کار عنوان کرد و گفت: فعالیت های پژوهشی و کسب اطلاعات جامع از زندگی انسان ها و شیوه معیشت ساکنان دشت جنوبی سیستان در ادوار باستانی از دیگر اهداف این فصل از کاوش بوده است.
دکتر کاوش خاطرنشان کرد: در این فصل از حفاری به یک پیت (زباله دانی) باستانی برخورد کردیم که نهشت های فرهنگی زیادی شامل زغال و خاکستر را در خود جای داده بود که حجم زیادی از این مواد برای شناور سازی و یافتن گونه های گیاهی و حیوانی برداشت شد.
وی تصریح کرد: این برداشت برای مطالعه بر روی انواع رژیم غذایی ساکنان و معیشت آنها استفاده می شود.
سرپرست چهارمین فصل کاوش تپه طالب خان 2 اظهار داشت: در چهارمین فصل، کاوش 37 متر مربع از سطح تپه با اقدام حساس و دقت بالای باستان شناسان انجام شد به طوری که با نهایت دقت و ظرافت کار در زباله دانی باستانی ادامه پیدا کرد.
وی قطر این چاله باستانی را دو و نیم متر با عمق سه متر معرفی کرد و افزود: پیکرک های انسانی و حیوانی از جمله آثار مشکوفه این چاله باستانی هستند که دو نمونه پیکرک انسانی دارای گردنبند و پلاک دکمه ای شکل می باشند. همچنین در پشت یکی از پیکرک ها چیزی شبیه شنل وجود دارد.
دکتر کاوش تاکید کرد: پیکرک گاو کوهاندار سیستانی در ابعاد و اندازه های مختلف بیشترین پیکرک های بدست آمده در این چاله بوده است.
وی ادامه داد: مهرهای مسطح، اثر مهر، اثر حصیر، سفال، استخوان، اشیا شمارشی  از دیگر یافته های چاله باستانی می باشد .
سرپرست حفاری تپه طالب خان 2 اظهار داشت: پنج فضای معماری به طول 5 متر با عرض 30 سانتی به دست آمده که احتمالا کاربرد انباری داشته است و داخل آنها پهن های حیوانی و سفال یافت شده است.
وی در پایان، خواستار ایجاد موزه با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دانشگاه زابل شد و گفت: هر ساله دانشگاه زابل با کاوش هایی که در محوطه های تاریخی انجام می دهد آثاری با ارزش معنوی، علمی و آزمایشگاهی بالایی بدست می آورد که با راه اندازی موزه، می توان آثار بدست آمده را برای بازدید دانشجویان به نمایش گذاشت.
دکترکاوش افزود: نزدیکی موزه در محل درس دانشجویان و مواجه شدن آنها با میراث پرافتخار گذشتگان باعث مطالعه و احساس هویت و سرزندگی میان آنها می شود.