چهارمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس در پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزارشد

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۵ کد : ۸۷۲۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۰
جشنواره ملی دانایی خلیج فارس با هدف تامین نیازهای دانشی و فناورانه صنایع مختلف و ایجاد ارتباط موثر و کارآمد زنجیره تبدیل ایده فناورانه به محصولات و خدمات دانشی و تجاری سازی آنان برگزار شده.<br/><span id="ms-rterangepaste-start"></span>به گزارش رو...
جشنواره ملی دانایی خلیج فارس با هدف تامین نیازهای دانشی و فناورانه صنایع مختلف و ایجاد ارتباط موثر و کارآمد زنجیره تبدیل ایده فناورانه به محصولات و خدمات دانشی و تجاری سازی آنان برگزار شده.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمهدی محمدی رئیس پارک علم وفناوری خلیج فارس استان بوشهر دراین جشنواره گفت: شناسایی استعدادها، کشف ایده های نو، ایجاد ارتباط میان پژوهشگران، نوآوران، فن آفرینان و صنعتگران، و ایجاد فضای رقابت و توسعه نوآوری، از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بود.
وی افزود: این اقدام علاوه بر اعتلای نام خلیج فارس درمیان مجامع علمی منطقه ای و بین المللی، گامی مهم در دستیابی به فناوری های پیشرو در صنایع مختلف و تضمین کننده خود کفایی دانشی و پژوهشی درآینده نزدیک است.
دکترمحمدی گفت: شناسایی ظرفیت های فناوری، ترویج نوآوری درصنایع، تلاش برای بومی سازی فناوری ها، معرفی نوآوری های برتر در حوزه های مختلف، حمایت از نوآوری ها و گسترش تجاری سازی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بود.
وی محورهای تخصصی چهارمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس را نفت، گاز و پتروشیمی، برق و الکترونیک، بیوتکنولوژی دریا و نانوتکنولوژی عنوان کرد.
دکترمحمدی درادامه گفت: در دوره نخست برگزاری این جشنواره 48 طرح، دوره دوم  52 طرح، دوره سوم 71 طرح و در چهارمین دوره با 91 طرح ارسالی به دبیرخانه جشنواره، تعداد 9 طرح پس از داوری به عنوان برگزیده انتخاب شدند.
رئیس چهارمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس افزود: بــرای توســعه فناوری های جدیــد، دیده بانی از روند فناوری خــود و جهان و ویژگی های مو فق ها و نامو فق ها، مهم و اساسی است کشورهای موفق جهان مانند ژاپن، افراد متعهدی را بکارگرفته اند تا بتوانند دائما شکاف فناوری خود را با دیگر کشورها تشخیص دهند و براساس آن اولویت های خویش را بروز دهند و سیاست ها و برنامه های خود را جهت دهی کنند.
وی دربخش دیگری از سخنان خود گفت: منظور از خلق ارزش، تولید ثروت و تبدیل دانش به درآمد و پول است. تجاری سازی فناوری راهکار خلق ارزش از فناوری است که برای تحقق آن لازم است تمام حلقه های زنجیر های به نام زنجیره ارزش که شامل توسعه محصول، تولید، فروش، تحویل و خدمات پس از فروش است، از قوت لازم برخوردار باشد.
دکتر محمدی با اشاره به توسعه مبتنی بر دانایی در برنامه چهارم گفت: دانایی ارزشی فراتر از دانش است و توسعه علم و فناوری زمانی جامعه را به تعالی می برد که مبتنی بر اخلاق و عقلانیت باشد.