چهارمین نشست همایش «انسان، جامعه، سلامت» دردانشگاه قم برگزارشد

۲۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۹ کد : ۸۷۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۰۶
چهارمین نشست همایش "انسان، جامعه، سلامت" با عنوان "دین و بهداشت روانی" باحضور مسئولان پردیس دختران دانشگاه قم و معاونت پژوهشی جامعه الزهراء(س)، دانشجویان و طلاب، درجامعه الزهراء(س)، با سخنرانی حجت ا...
چهارمین نشست همایش "انسان، جامعه، سلامت" با عنوان "دین و بهداشت روانی" باحضور مسئولان پردیس دختران دانشگاه قم و معاونت پژوهشی جامعه الزهراء(س)، دانشجویان و طلاب، درجامعه الزهراء(س)، با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکترآذربایجانی و دکتر صادقی برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شریفی دبیر جلسه ضمن خوش آمدگویی و معرفی سخنرانان نشست، بررسی بهداشت روانی از منظر دین اسلام و تأثیر آن در سلامت انسان و جامعه را از مسائل مهم و ضروری برشمرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکترآذربایجانی دربخش اول صحبت های خود به بررسی رابطه دین و بهداشت روانی پرداخت و گفت: دین و معنویت از دهه 70 به این طرف مورد توجه ویژه ای قرارگرفته است. از دیدگاه جوامع غربی وضعیت روانی با ویژگی های بهزیستی عاطفی، رهایی نسبی از اضطراب، بیماری های ناتوان کننده، توانایی برقراری ارتباط سازنده و تعامل با دیگران و کنار آمدن با مقتضیات و فشارهای زندگی ارتباط مستقیم دارد.
اما نگاه جوامع غربی به بهداشت روانی یک نگاه سطحی است و حتی تعریف 4بعدی بهداشت جهانی نیز مبتنی بر یک نگاه بخشی است.
وی افزود: با توجه به قرآن و روایات می توان تمایز های جدی بهداشت روانی از دیدگاه اسلام را در سه بعد مطرح کرد: مفهوم بهداشت روانی که از جامعیت، یکپارچگی و لحاظ سقف برتر برخوردار است و براساس آن، تعریف بهداشت روانی عبارت است از: بهره مندی فرد از وضعیت مطلوب زیستی، اجتماعی، روانی و معنوی به گونه ای که برای او امکان رسیدن به حیات طیبه، رضامندی، خلاقیت و سعادت بخشی فراهم آورد، توسعه اهداف که علاوه برلحاظ 3 سطح اهداف مطرح شده، رشد و شکوفایی استعدادهای فطری، تقویت بعد اخلاقی، تعالی معنوی یعنی رهاشدن از مادیت، منیت و موقعیت لحاظ می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین دکترآذربایجانی دربخش دوم صحبت های خود در پاسخ به سؤال از تأثیر اعتقادات، احکام و اخلاق اسلامی در بهداشت روانی به بررسی  سازو کارهایی تأثیر دین در بهداشت روانی پرداخته و گفت: علاوه بر تأثیر دین در لایه اهداف، مبانی و تعریف، دین به لحاظ کارکردی نیز باعث تأمین معیارهای سلامت در افراد متدین می شود.
دکتر صادقی دیگر سخنران این نشست نیز دربخش اول سخنان خود با اشاره به اهداف بهداشت روانی؛ پیشگیری، درمان و بازتوانی، گفت: یکی ازمسائل مهم در پیشگیری، بحث انتخاب و ازدواج درست و تشکیل خانواده سالم است. مهم ترین ویژگی های خانواده عبارتند از: احترام متقابل، مسئولیت پذیری، محبت و علاقه، امنیت و آرامش، روابط سالم و زنده، اعتقاد به ارزش ها، قدردانی و تعهد که میزان طلاق، رابطه معکوس با آن ها دارد.
وی هوش اخلاقی و تأثیر آن بر خشونت در جوامع را مطرح کرده و افزود: ظرفیت فهم درست از غلط را هوش اخلاقی می گویند و  مؤلفه های هوش اخلاقی مواردی از قبیل : همدلی و درک متقابل از هم، وجدان، خودکنترلی، مهربانی، بردباری، احترام متقابل و انصاف  را شامل می شود .
گفتنی است در پایان سخنرانان به بحث و تبادل نظر با حضار پرداخته و به سؤال های مطرح شده پاسخ دادند.