چهارمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت در دانشگاه ایلام به کار خود پایان داد

۲۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۶ کد : ۸۷۰۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۷
چهارمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت در دانشگاه ایلام با حضور رئیس دانشگاه، مسئولان استانی، اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه ایلام به کار خود پایان داد . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر ص...
چهارمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت در دانشگاه ایلام با حضور رئیس دانشگاه،  مسئولان استانی، اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه ایلام به کار خود پایان داد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،دکتر صحرایی رئیس دانشگاه ایلام در مراسم اختتامیه جشنواره حرکت در سخنانی اظهار داشت: یکی از سیاست‌‌های اصلی و راهبردی دولت تدبیر و امید و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد فضای نشاط علمی در دانشگاه‌ها است، بنابراین برپایی جشنواره حرکت با حضور 30 انجمن علمی به عنوان یکی از فعالیت‌های سرآمد در این دانشگاه محسوب می‌شود.
وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور در دانشگاه تهران مبنی بر اینکه باید فضای نشاط در جامعه به ویژه در مراکز آموزش عالی تعمیم داده شود، بیان داشت: دانشجو بودن به معنای گذراندن چند واحد تحصیلی و گرفتن مدرک نیست، عمده‌ترین و مهم ترین سیاست وزارت علوم این است که فعالیت‌های بخش آموزش و پژوهش را کیفیت ببخشیم و یکی از سیاست‌های غلطی که در هشت سال گذشته اعمال شد توجه به رشد کمی و بی‌توجهی به ارتقای کیفیت محصولات پژوهشی بود، آیا علم می‌تواند بدون داشتن کیفیت تاثیرگذار باشد.
 دکتر صحرائی با اشاره به کلام بنیانگذار کبیر انقلاب مبنی بر اینکه دانشگاه مبدأ تمام تحولات جامعه و کارخانه آدم سازی است، تصریح کرد: اگر تحصیل کنندگان دانشگاهی به عنوان تاثیرگذارترین قشر جامعه برای مملک خودشان تصمیم نگیرند و راهبردهایشان را عملیاتی نکنند پس چه کسی می‌خواهد و می‌تواند جامعه ما را به سرمنزل مقصود پیشرفت رهنمون سازد؟ البته ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که بی‌پولی و کمبود بودجه حرف اول را می‌زند، سایه تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سنگینی می‌کند اما نباید فراموش کرد که مدیر لایق به کسی اطلاق می‌شود که بتواند در شرایط سخت به خدمت بپردازد.
وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری همیشه بر رشد پایدار علمی کشور تاکید کرده‌اند، ایشان می‌فرمایند: «با سرعتی خاص در حال صعود به قله هستیم اگر در میانه راه بایستیم یا از سراشیبی سقوط خواهیم کرد یا دچار عقب گرد خواهیم شد، بنابراین باید سرعت تحرکات خود را افزایش دهیم.» تاکید بنده به دانشجویان و جامعه دانشگاهی این است که از خودشیفتگی و خودبزرگ بینی پرهیز کنند، کسانی که علم و آگاهی شان بیشتر است باید نسبت به دیگران فروتن و افتاده‌تر باشند.
 رئیس دانشگاه ایلام در خاتمه زمان کوتاه جشنواره و تاریخ برگزاری آن را از عیوب چهارمین جشنواره حرکت در دانشگاه ایلام عنوان داشت و افزود: یکی از شیرین‌ترین لحظات عمر مدیریت بنده در دانشگاه ایلام، حضور در میان دانشجویان و بازدید از غرفه‌های جشنواره حرکت بود، ملاقات چهره به چهره با دانشجویان و گفتگو با آنها به من انرژی و نیرو بخشید. از دیدن مقالات علمی- ترویجی دانشجویان کارشناسی شگفت زده شدم اما ایرادی که می‌توانم بر جشنواره حرکت امسال وارد کنم حضور کم رنگ دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی به عنوان راهنما در بین دانشجویان مقاطع پایین‌تر بود.
در ادامه مهندس کلانتری معاون سیاسی- امنیتی استانداری ایلام گفت: سرعت تحولات علمی از سرعت تحولات جوامع بشری پیشی گرفته، طی 50 سال اخیر سرعت تولید محصولات علمی هزاران برابر بیشتر از تحولات انسانی شده است.
وی با اشاره به مصرع "توانا بود هرکه دانا بود" افزود: هر کشوری که توانمندی‌های علمی و دانش خود را به رخ سایر جوامع کشید می‌تواند سرآمد و صاحب قدرت باشد، کسانی که نمی‌توانند خود را با این رشد فزاینده علمی هماهنگ کنند عقب خواهند ماند.
مهندس کلانتری با اعلام حمایت استانداری ایلام از انجمن‌های علمی- دانشجویی تصریح کرد: با توجه به بازدیدی که از غرفه‌های جشنواره حرکت داشتم بسیار مبرهن بود که غرفه‌ها با کمبود امکانات و فقدان بودجه برپا شده‌اند اما دستاوردهای یک ساله انجمن‌ها بسیار چشمگیر و زیبنده بود، بنابراین استانداری ایلام برای نیل به افق‌های علم و فناوری قول می‌دهد که از حمایت‌های مادی و معنوی به انجمن‌های علمی دریغ نکند.
گفتنی است در پایان این مراسم از انجمن های علمی برتر تقدیر شد .