چاپ مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه هرمزگان در مجله معتبر

۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۳ کد : ۸۶۸۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۶۶
مقاله دکتر آرش قادری عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه هرمزگان در مجله  معتبر انجمن شیمی آمریکا (ACS) با نام The Journal of Organic Chemistry (JOC)با ضریب تاثیر IF= 4.721  پذیرش و چاپ شد.به گز...
مقاله دکتر آرش قادری عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه هرمزگان در مجله  معتبر انجمن شیمی آمریکا (ACS) با نام The Journal of Organic Chemistry (JOC)با ضریب تاثیر IF= 4.721  پذیرش و چاپ شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  در این  مقاله از کاتالیزورمس برای تهیه سولفید ها از ترکیبات نیترو آروماتیک در حلال پلی اتیلن گلیکول بطور موفقیت آمیزی استفاده شده است.
سولفیدها و مشتقاتشان بخاطر خواص بیولوژیکی و دارویی فراوان، حدواسط های بسیار مهمی در سنتز ترکیبات آلی می باشند. پلی اتیلن گلیکول به عنوان یک حلال سبز (green solvent)  اهمیت زیادی دارد که از مواد پاک زیست محیطی هست و امکان بکارگیری روش ارائه شده در این مقاله را به عنوان یک روش ممتاز در صنعت فراهم می کند.
 از مزایای دیگر این روش تک مرحله ای بودن، عدم وجود بوی بد مشتقات گوگرد در طی واکنش، استفاده از ترکیبات مس ارزان قیمت بعنوان کاتالیست و استفاده از مواد اولیه در دسترس می باشد.
گفتنی است این پژوهش  بخشی از پایان نامه عابد رستمی دانشجوی دکتری شیمی آلی دانشگاه کردستان است که زیر نظر دکتر آرش قادری از دانشگاه هرمزگان و دکتر امین رستمی از دانشگاه کردستان انجام شده است.