چاپ مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان در مجله ACS NANO با ضریب تاثیر 9/12

۲۰ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۸ کد : ۸۶۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۸
دکتر حسین یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی چوب و کاغذ دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به عنوان همکار به اتفاق محققان دانشگاه اهواز و کشورهای اسپانیا و چک موفق به تولید نانوسنسورهایی از نانو...
دکتر حسین یوسفی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی چوب و کاغذ دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به عنوان همکار به اتفاق محققان دانشگاه اهواز و کشورهای اسپانیا و چک موفق به تولید نانوسنسورهایی از نانوکاغذ سلولز باکتری و چاپ مقاله آن در مجله ACS NANO با ضریب تاثیر 9/12 شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر یوسفی هدف از انجام این پژوهش را معرفی نانوکاغذ سلولزی باکتریایی به عنوان یک بستر زیستی برای ساخت نانوسنسورهای شفاف نوری دانست و گفت: نانوکاغذ سلولزی باکتریایی می‌توانند برای تولید کیت‌های تشخیصی کلینیکی، پاتولوژیکی و پزشکی با هدف تعیین و اندازه‌گیری انواع پارامترهای کلینیکی و عوامل بیماری‌زا به کار گرفته شوند.
وی افزود: هفت محقق دیگر در انجام این تحقیق از دانشگاه شهید چمران اهواز و کشورهای اسپانیا و چک نقش داشته و مقالات مربوطه با عناوین زیر در دو مجله ACS NANO, 9 (2015):7296-7305 (IF:12.9) و Biosensors & Bioelectronics, 74 (2015):353-359  (IF: 6.5) به چاپ رسیده اند.
گفتنی است نانوکاغذ صفحه‌ای متشکل از نانوالیاف سلولزی متراکم است. نانوکاغذهای سلولز باکتریایی (BC) مورد استفاده در این مطالعه تولید داخل کشور بوده و از شرکت دانش بنیان نانو نوین پلیمر تهیه شده که از ویژگی‌های منحصر به فرد متعددی از جمله سازگاری زیستی، زیست تخریب‌پذیری، شفافیت نوری و پایداری حرارتی و مکانیکی بالا برخوردارند. به همین دلیل در فناوری‌های نوین پزشکی، تجهیزات الکترونیکی، سلول‌های خورشیدی، غشاها، نانوکامپوزیت‌ها، صنایع غذایی، دارویی، بسته‌بندی و غیره کاربرد دارند.