جلسه هم اندیشی مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزارشد

۱۶ آبان ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۸ کد : ۸۶۱۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۴۸
جلسه هم اندیشی مبارزه با مواد مخدر، با حضور سردار چناریان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کرمان، دکتر فدائی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان، اعضای هیئت رئیسه، دکتر رحمتی رئیس مرکز مشاوره و دکتر عسکر...
جلسه هم اندیشی مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزارشد
جلسه هم اندیشی مبارزه با مواد مخدر، با حضور سردار چناریان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کرمان، دکتر فدائی رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان، اعضای هیئت رئیسه، دکتر رحمتی رئیس مرکز مشاوره و دکتر عسکری مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر فدائی هدف از برگزاری این جلسه را پیاده‌سازی و رسیدن به اهدافی دانست که در جلسات قبل به تصویب رسیده بود.
وی استفاده از پتانسیل‌های دانشجویی، آموزش‌های همگانی و کارورزی‌های دانشجویی را از مهم‌ترین مسائلی دانست که در راستای مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه باید به آنها پرداخته شود.
در ادامه دکتر بصیری، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر کرمان ضمن اشاره به این نکته که تنها استفاده از موارد انضباطی چاره‌ساز نخواهد بود، افزود: طرح‌های پژوهشی مختلفی در راستای پیشگیری از اعتیاد با همکاری مرکز مشاوره دانشگاه در حال انجام است.
دکتر اسلامی، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز با طرح پرسشی باعنوان «چرا تعداد افراد مبتلا به این بلای خانمان سوز در ایران نسبت به سایر کشورهای مجاور بسیار زیاد است؟ و راه درمان آن چیست؟» پیشنهاداتی را ارائه کرد.
در ادامه سردارچناریان رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر استان کرمان، ضمن قدردانی از دکتر فدائی برای برگزاری این جلسه، بیان داشت: درست است که حوزه فعالیت دانشگاه شهید باهنر کرمان مباحث و مسائل علمی می‌باشد، اما اهتمام مسئولان این دانشگاه در حوزه مبارزه با مواد مخدر ستودنی است.
وی با اشاره به اینکه تنها یک سازمان به تنهایی نمی‌تواند با این معضل اجتماعی برخورد کند افزود: ما در حوزه قوانین، مقررات، پروتکل‌ها و زیرساخت‌ها هیچ‌گونه مشکلی نداریم و تنها مشکل ما در حوزه اجراست.
سردارچناریان با تأکید بر اینکه در این حوزه نیز هدف ما استفاده از ظرفیت و پتانسیل دانشگاهیان است، ادامه داد: به همین منظور ستاد مبارزه با مواد مخدر استان در دو حوزه، انتظاراتی از جامعه دانشگاهی استان دارد. اول اینکه دانشگاهیان در حوزه مصون‌سازی، آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات نهایت تلاش خود را به کار گیرند و دوم باتوجه به اینکه دانشگاه شهید باهنر در منطقه شرق کشور یکی از مهم‌ترین مراکز توانمندی در این زمینه می‌باشد، افزایش فعالیت‌های علمی در بحث مواد مخدر (شامل پایان‌نامه‌ها، مقالات و طرح‌های تحقیقاتی ) بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
در ادامه دکتر عسکری، مشاور رئیس دانشگاه در امور بانوان،  نیز ضمن تأکید بر این نکته که کارهای خوبی در زمینه مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه صورت گرفته است، افزود: کارهای عمیقی در این حوزه در حال انجام است که متأسفانه باتوجه به کمبود بودجه به کندی در حال پیشرفت است.
دکتر نظری، معاون دانشجویی دانشگاه شهید باهنر کرمان نیز فعالیت‌های انجام گرفته در محیط خوابگاه‌ها را خوب ارزیابی کرده و با اشاره به فعالیت‌ها و کارگاه‌ها و مشاوره‌های مختلفی که توسط مرکز مشاوره دانشگاه و همچنین دفتر نهاد رهبری در محیط خوابگاه‌ها برگزار می‌شود، افزود: بومی‌گزینی نیز در نرخ رشد مصرف مواد مخدر در سطح خوابگا‌ه ها تأثیرگذار بوده است.
وی پرکردن اوقات فراغت دانشجویان را از مهم‌ترین عوامل پیشگیری از اعتیاد دانشجویان دانست و با اشاره به برگزاری برنامه های مختلف متناسب با سلایق دانشجویان توسط این حوزه، افزود: به استناد آمار و ارقام اعلامی از طرف حراست دانشگاه، این برنامه ها در راستای کاهش جرائم بسیار موثر بوده است. ایشان همگان را به همیاری و کمک در این حوزه فراخواند.