جذب سرمایه گذار مهم ترین مشکل فرآیند تبدیل ابداع و ایده به کالا است

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۲ کد : ۸۴۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۵
مدیر یک شرکت دانش بنیان فعال در عرصه ملی تولید نرم افزار گفت: برای تقویت روند پیشرفت اقتصادی و خودکفایی در کشور باید مسیر تولید ایده به محصول تجاری در بخش های مختلف جامعه هموار شود و مشکلات آن که جذ...
مدیر یک شرکت دانش بنیان فعال در عرصه ملی تولید نرم افزار گفت: برای تقویت روند پیشرفت اقتصادی و خودکفایی در کشور باید مسیر تولید ایده به محصول تجاری در بخش های مختلف جامعه هموار شود و مشکلات آن که جذب سرمایه گذار مهمترین آنهاست ،شناسایی و رفع شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، امید باقری از مدیران یک شرکت دانش بنیان در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری افزود: متاسفانه اکنون ایده های بسیار زیادی در مرکز اختراعات ثبت می شود ولی اغلب قابلیت عمومی کردن را ندارد. تبدیل ایده به محصول تجاری یک فرآیند است که در ابتدا باید نگاه بازار محور رو رفع نیازهای عمومی و یا بخشی از جامعه را داشته باشد.
وی همچین گفت: برای خودکفایی اگر ساز و کار فرآیند تبدیل ایده به محصول و کالا به درستی تعریف شود و اصطلاحات و اقدامات کاملا تعریف شده و دارای مرجع مشخصی باشد.
این پژوهشگر ارشد حوزه نرم افزار بر نیازسنجی صحیح بخش های مختلف جامعه توسط محققان تاکید کرد و گفت: پژوهشگران فعال در عرصه تولید باید در فاز اول پژوهش های مبتنی بر اساس نیازسنجی صحیح بخش مورد نظر خود را به درستی دراختیار داشته باشند تا محصول تولیدی آن ها قابلیت جذب سرمایه در بخش دولتی و یا خصوصی را داشته باشد.
وی با تاکید بر سرمایه گذاری بیشتر صنایع مختلف در بخش پژوهش و تجربه دیگر کشورها در این زمینه گفت: بررسی کشورهای موفق در حوزه صنعت و تولید نشان می دهد که در ساختار صنعتی کشورهای توسعه یافته واحدهای R8D تحقیق و توسعه بسیار پویا و به روز عمل می کنند و این اقدام سبب می شود تا صنعت مرتبط سال ها زنده و با دوام و با قدرت لازم در عرصه رقابت های بین المللی و حتی داخلی عمل کند.
باقری در مورد توان رقابتی فناوری های بومی با فناوری های مشابه وارداتی گفت: اکنون در بسیاری از حوزه ها فناوری های بومی به ویژه حوزه نرم افزار های کاربردی در کشور درحال رشد چشمگیری است اکنون بعضا به علت مسایل مختلف شرایط رقابت نرم افزار های بومی با مشابه خارجی بیشتر است و در صورت حمایت های کلان می توان بسرعت در این زمینه نیازهای جامعه را پاسخگو بود.
وی خواستار حمایت بیشتر مسئولان از تولید کنندگان داخلی در عرصه نرم افزار شد و گفت: به نظر می رسد برای افزایش توان رقابتی تولید کنندگان داخلی در این عرصه باید تمهیدات بیشتری در نظر گرفته شود زیرا بسیاری از تولید کنندگان داخلی از بنیه ضعیف مالی برخوردار هستند و اگر ساز و کار وام های با بهره کم در بانک ها برای این نوع شرکت ها در نظر گرفته شود می توان به رشد آنها امیدوار بود،زیرا هزینه پژوهش و همچنین طی کردن مراحل تبدیل فکرد و ابداع به تولید ، بسیار زمان بر و پر هزینه است. بنابراین نگاه کلان تر دولت درحمایت از ساز و کار فن آوری بومی راهگشای بسیاری از پژوهشگران، تولید کنندگان و فناوران داخلی در عرصه های مختلف از جمله حوزه وب خواهد بود.