جاذب‌های صنعتی متخلخل در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ساخته شد

۲۴ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۱ کد : ۸۴۰۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۴
پژوهشکده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به ساخت نمونه‌های جاذب متخلخل قابل استفاده برای نگهداری خلا از طریق فرایند متالورژی پودر شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علو...
پژوهشکده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران موفق به ساخت نمونه‌های جاذب متخلخل قابل استفاده برای نگهداری خلا از طریق فرایند متالورژی پودر شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ولی‌الله دشتی‌زاد، عضو هیئت علمی پژوهشکده مواد پیشرفته و انرژی‌های نو سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران دراین خصوص گفت: قرص ‌های جاذب متخلخل قابل استفاده برای نگهداری خلا با موفقیت از طریق فرایند متالورژی پودر ساخته شد و نقش عوامل اساسی مؤثر بر کیفیت آن‌ها مورد تحقیق قرار گرفت.
وی افزود: این نمونه در مصارف و کاربردهای صنعتی که نیاز به خلا در آن‌ها وجود داشته باشد استفاده می‌شود. نمونه‌های کاربردی وجود خلا را می‌توان درمصارف خانگی مانند فلاسک‌های آب گرم و سرد و در نمونه‌های صنعتی مثل میکروسکوپ‌های الکترونیکی نام برد.
دکتر دشتی‌زاد در توضیح این مطلب که ایجاد خلا به چه صورت‌هایی انجام می‌شود گفت: ایجاد خلا می تواند با روش مکانیکی و استفاده از پمپ خلا و همچنین با روش فیزیکی- شیمیایی که زمان ماندگاری طولانی‌تر را نیز در بر دارد انجام ‌شود.
مجری طرح ساخت جاذب‌های صنعتی اظهار داشت: این طرح درواقع در راستای تکمیل طرح «ساخت اجزای سیستم‌های گرماخورشیدی» است که به سفارش یکی از مراکز صنعتی انجام شده‌است و خود به عنوان یک بسته دانش فنی است که قابلیت تجاری‌سازی دارد.
دشتی‌زاد در ادامه افزود: شکل نمونه‌ها برای کاربرد هر چه مؤثرتر به ویژه برای رسیورهای گرماخورشیدی که انگیزه اصلی تعریف طرح را تشکیل می‌دهد، به صورت قرص انتخاب شده‌اند. جاذب‌های پایه زیرکونیوم-کبالت با استفاده از آسیاب سیاره‌ای پر انرژی ساخته می‌شود و به منظور بهینه سازی دمای فعال‌سازی و سینتیک جذب، عناصر نادر خاکی سریم و لانتانم به جاذب‌های زیرکونیوم-کبالت اضافه شده اند.