ثبت مناطق تنگ صیاد و سبزکوه چهارمحال و بختیاری درفهرست ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره در شبکه جهانی ذخیره‌گاه های یونسکو

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۱ کد : ۸۳۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۶۰
دربیست و هفتمین اجلاس شورای هماهنگی بین المللی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ، ثبت 20 ذخیره گاه جدید زیست کره در شبکه جهانی ذخیره گاه های یونسکو به تصویب رسید. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دربیس...
دربیست و هفتمین اجلاس شورای هماهنگی بین المللی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ، ثبت 20 ذخیره گاه جدید زیست کره در شبکه جهانی ذخیره گاه های یونسکو به تصویب رسید.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دربیست و هفتمین نشست برنامه جهانی انسان و زیست‌کره که ازسوی سازمان یونسکو با حضور نمایندگان کشورمان ازجمله دکترشامحمدی رئیس دانشگاه شهرکرد و قاسم سلیمانی استاندار چهارمحال و بختیاری درپاریس برگزارشد، براساس مطالعات انجام شده دردانشگاه شهرکرد و پیگیری‌های انجام شده توسط استانداری، سازمان حفاظت محیط ‌زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان مناطق سبزکوه و تنگ‌صیاد ازمناطق حفاظت‌شده استان چهارمحال و بختیاری درفهرست ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره ثبت جهانی شدند.
ذخیره گاه تنگ صیاد- سبز کوه واقع در استان چهارمحال و بختیاری یازدهمین ذخیره گاه ثبت شده کشورمان است که در طی نشست مذکور به ثبت یونسکو رسید. این منطقه 532878 هکتار مساحت دارد  و نشست زمین، پدیده های زمین شناسی و آب شدن یخ ها باعث به وجودآمدن تعدادی تالاب در این منطقه و زیستگاه جانوران کمیاب شده و وجود رودخانه ها باعث توسعه کشاورزی و دامداری در منطقه است .
در حال حاضر 651 ذخیره گاه شامل 15 ذخیره گاه بین مرزی در 120 کشور جهان ثبت یونسکو شده است.
برنامه انسان و کره مسکون یونسکو یک برنامه علمی بین دولتی است که در سال 1970 با هدف بهبود رابطه میان انسان ها و محیط زیست اطرافشان از طرف یونسکو تاسیس شد. ذخیره گاه های زیست کره مکان هایی برای فراگیری توسعه پایدار است و هدف از ایجاد آنها برقراری پیوند دوستی میان حفاظت از تنوع زیستی و استفاده پایدار از منابع طبیعی است. شورای هماهنگی بین المللی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو دارای 34 عضو از کشورهای عضو یونسکو است که هرساله درخصوص ثبت ذخیره گاه های زیست کره جدید تصمیم‌گیری می کند.
گفتنی است ایران دراین زمینه ازکشورهای فعال و موثر بوده و کشورمان از سال‌ها پیش جهت حفاظت از منابع طبیعی، تنوع زیستی خود تقسیم‌بندی‌های متفاوتی ازحفاظت مانند پارک‌های ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه‌های حیات‌وحش، مناطق حفاظت‌شده ومناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده ‌است و پیش ازاین، پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر دراستان سمنان، پارک ملی گلستان دراستان گلستان، منطقه حفاظت‌شده ارسباران درآذربایجان شرقی، منطقه حفاظت‌شده گنو دراستان هرمزگان، پناهگاه حیات وحش میانکاله دراستان مازندران، منطقه حفاظت شده ارژن و پریشان دراستان فارس، پناهگاه حیات‌وحش و منطقه حفاظت‌شده توران دراستان سمنان، منطقه حفاظت‌شده حرا دراستان هرمزگان و پارک ملی دریاچه ارومیه در استان آذربایجان غربی و منطقه حفاظت‌شده دنا دراستان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره درایران ثبت شده بودند و مناطق سبزکوه و تنگ‌صیاد دراستان چهارمحال و بختیاری نیز به فهرست ذخیره‌گاه های زیست‌کره اضافه شدند.