ثبت اختراعی دیگر از محققان دانشگاه سمنان در حوزه مهندسی عمران

۰۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۳ کد : ۸۳۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۸
بهینه سازی تمام خودکار پل جعبه ای پس کشیده بوسیله الگوریتم ژنتیک توسط محققان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه ثبت اختراع شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، داود...
بهینه سازی تمام خودکار پل جعبه ای پس کشیده بوسیله الگوریتم ژنتیک توسط محققان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه ثبت اختراع شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: «بهینه سازی تمام خودکار پل جعبه ای پس کشیده بوسیله الگوریتم ژنتیک» به همت دکتر علی خیرالدین ، دکتر حسین نادرپور از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه سمنان و مهندس ماشالله عرب نائینی کارشناس ارشد سازه این دانشکده و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به ثبت رسید.
دکتر نادرپور با بیان اینکه ، روش های معمول طراحی بهینه پل های جعبه ای پس کشیده بسیار مشکل است، و نیازمند روشی هستیم که بتوان در حداقل زمان با رعایت تمام ضوابط آئین نامه ای و اجرائی، طرح بهینه را بدست آورد افزود : به این منظور در این طرح تمام مراحل تحلیل و طراحی پل پیش تنیده پس کشیده جعبه ای فرمول بندی و از الگوریتم ژنتیک که شاخه ای از هوش مصنوعی است برای بهینه سازی استفاده شد.
وی قابل استفاده بودن توسط طراح برای پل با مشخصات دلخواه و هزینه های بروز مصالح ، درنظر گرفتن هزینه کلیه مصالح ، محاسبه افت های پیش تنیدگی کوتاه مدت و بلندمدت بصورت دقیق براساس آئین نامه ، در نظر گرفتن تعداد 17 متغیر و 139 قید ،انجام خودکار تمام مراحل بارگذاری، تحلیل و طراحی عرشه پل و دستیابی به طرح بهینه پل با کمترین هزینه، در کوتاه ترین زمان و با کمترین تلاش را از مزایای این طرح عنوان کرد .
دکتر نادرپور در ادامه گفت: این برنامه قادر است پارامترهای موردنظر را از کاربر به عنوان ورودی گرفته و بهینه سازی را برای پل موردنظر با مشخصات دلخواه اجرا کند.