تولید کروسین زعفران به روش کشت سلولی در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی

۱۹ آبان ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۸ کد : ۸۳۰۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۲۵
دکترسیدمهدی زیارت نیا عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی از تولید کروسین زعفران برای نخستین بار درایران با استفاده از روش کشت سلولی در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خبر داد. به گزارش روابط عمومی و...
دکترسیدمهدی زیارت نیا عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی از تولید کروسین زعفران برای نخستین بار درایران با استفاده از روش کشت سلولی در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترزیارت نیا با اشاره به اهمیت راهبردی گیاه زعفران و خواص بی شمارآن به لحاظ دارویی گفت: کروسین در واقع عامل رنگ گیاه زعفران است که خواص دارویی بسیار زیادی دارد.
وی افزود: درحال حاضر این ماده در پژوهشکده علوم و صنایع غذایی درمقیاس آزمایشگاهی به روش کشت سلولی تولید شده است.
عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ادامه داد : دراین روش برای تولید ماده مؤثره زعفران نیازی به مرزعه نبوده و تولید خارج از شرایط و محدودیت‌های محیطی انجام می‌شود، همچنین باتوجه به اینکه کاشت این گیاه به روش سنتی هزینه‌های کارگری زیادی دارد استفاده از کشت سلولی برای تولید کروسین از صرفه اقتصادی بیشتری برخوردار است.
دکترزیارت نیا با بیان اینکه زعفران گران ترین ادویه جهان است، گفت: از مشتقات این گیاه درصنایع غذایی، داروسازی، آرایشی و بهداشتی استفاده‌های فراوان شده و می‌توان  با استفاده از این ترکیبات در صنایع یاد شده ارزش افزوده بالایی تولید کرد.
وی درادامه افزود: پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند سرطان و  بیماری‌های قلبی و عروقی از ویژگی‌های  ترکیبات موثره این گیاه است که می‌توان با استفاده از تکثیر سلولی آن در شرایطی به غیر از مزرعه میزان تولید آنها را افزایش داده و با استخراج این ترکیبات بهره بیشتری از این منابع برد.عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با اشاره به هدف اصلی اجرای این طرح پژوهشی متذکر شد: هدف اصلی ازانجام این طرح تولید کروسین زعفران درمقیاس بالا و هزینه کم برای به کاربردن این ترکیب دارویی ارزشمند در صنایع مرتبط است.
دکترزیارت نیا با تاکید براینکه زعفران در واقع گیاهی معجزه‌آسا به لحاظ ترکیبات دارویی است، گفت: باید تولید هدفمند ترکیبات موثره این گیاه با  بهره‌مندی از روش‌های نوین علمی مورد توجه صنعت قرار گیرد و به عنوان روشی کارآمد در تأمین نیازهای صنعتی استفاده شود.

( ۴ )