تولید کاتالیست قابل بازیافت کاربردی در صنایع نفت و گاز کشورتوسط محققان دانشگاه پیام نور قزوین

۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۸ کد : ۸۳۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۱
محققان دانشگاه پیام نور قزوین با همکاری پژوهشگران دانشگاه والنسیای اسپانیا، کاتالیستی را تولید کردند که به سادگی قابل بازیافت و جداسازی از محیط واکنش است و قادر به اکسایش انتخابی ترکیبات آلی ب...
 محققان دانشگاه پیام نور قزوین با همکاری پژوهشگران دانشگاه والنسیای اسپانیا، کاتالیستی را تولید کردند که به سادگی قابل بازیافت و جداسازی از محیط واکنش است و قادر به اکسایش انتخابی ترکیبات آلی بوده و قابل کاربرد در صنایع نفت و گاز و داروسازی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فاطمه رجبی، عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور مرکز قزوین و محقق طرح در این باره اظهار کرد: اکسایش ترکیبات آلی یک فرآیند بسیار مهم در عرصه‌ی صنایع مختلف محسوب می‌شودو تا کنون کاتالیست‌های مختلفی برای این واکنش معرفی شده است اما متاسفانه، بسیاری از روش‌های معمول شامل کاربرد کاتالیست‌های سمی و گران است که علاوه بر تخریب و عدم بازیافت کاتالیست، موجب بروز مشکلاتی در جداسازی محصولات می‌شود. از این‌رو، علاوه بر تولید حجم بزرگی از زباله، از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی نیز مناسب نخواهند بود.
وی افزود: در سال‌های اخیر، نانوکاتالیست‌های تثبیت شده بر روی بسترهای متخلخل مورد توجه بسیاری از محققان قرار گرفته است. در همین راستا در این تحقیق، با استفاده از ترکیب قابل بازیافت نانوذرات اکسید آهن، کاتالیستی جدید تولید شده است.
رجبی گفت: روش تولید ساده، قابلیت بازیافت، مقدار مورد نیاز بسیار کم در انجام واکنش و نیز شرایط بسیار ملایم و آسان واکنش، اهمیت نتایج حاصل شده را از دیدگاه اقتصادی و زیست محیطی دوچندان می‌کند.
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مرکز قزوین تصریح کرد: این نانوکاتالیست از تثبیت نانوذرات اکسید آهن بر روی سطح سیلیکای نانومتخلخل SBA-15 تولید شده و قادر به اکسایش انتخابی سولفید به سولفوکسید است. در صورت کاربرد این ترکیب، محصول جانبی سولفون تشکیل نخواهد شد.
محقق طرح تصریح کرد: بر اساس نتایج حاصل شده، ترکیب تثبیت شده نانوذرات اکسید آهن بر روی سطح مواد نانومتخلخل SBA-15 دارای قدرت انتخاب‌گری بالایی است. بنابراین، علاوه بر تولید محصول اکسایشی سولفوکسید به طور انتخابی، از اکسایش اضافی و تولید محصول جانبی سولفون ممانعت می‌کند. این ویژگی سبب کاهش چشمگیر مقدار کاتالیست مورد استفاده تا یک درصد مولی می‌شود.