تولید و ساخت توکن امنیتی توسط پژوهشگران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۱۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۵ کد : ۸۳۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۴
یکی از شرکت‍های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به ساخت توکن امنیتی با بهره گیری از فناوری کارت هوشمند شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این توکن امنیتی که توسط شرکت دانش‌بنیان راهبرد رایانه رستاک طراحی و ساخته شده است، گزینه‌ای مناسب برای استفاده در بانکداری اینترنتی، ذخیره‌سازی گواهی‌های کلید عمومی، تولید رمز عبور یکبار مصرف، ورود امن به سامانه‌های نرم افزاری، شبکه‌های مجازی خصوصی، ارسال ایمیل، امضای اسناد حقوقی و رمز نگاری فایل‌ها می‌باشد.
دکتر مهدی کشمیری رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در خصوص توکن امنیتی نِت‌‌بُد اظهار داشت: این توکن با بهر‌ه‌گیری از فناوری کارت هوشمند، امکان استفاده از مزایای این فناوری را بدون نیاز به دستگاه کارتخوان در کامپیوترهای شخصی فراهم می‌کند.
وی افزود: با توجه به گسترش کاربرد امضای دیجیتالی در کشور، نیاز به توسعه‌ی زیرساخت کلید عمومی و ابزارهای آن در داخل کشور و به دست متخصصین داخلی، از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و تولید توکن امنیتی نِت‌‌بُد نیز در همین راستا صورت گرفته است.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تصریح کرد: از تمامی شرکت‌ها و سازمان‌هایی که قصد هرگونه فعالیت در راستای ایجاد بستر و پیاده سازی زیرساخت کلید عمومی دارند انتظار می‌رود با اتکا به دانش و تخصص شرکت‌های ایرانی این فعالیت را انجام دهند.
امید قیطانی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در مورد خصوصیات مهم این توکن گفت: توکن نِت‌‌بُد، حاصل دو سال تحقیق و توسعه مهندسان شرکت بوده که توانسته از وزارت صنعت، معدن و تجارت (مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی ریشه متولی نظارت بر زیرساخت کلید عمومی کشور) با امتیاز بسیار بالایی از میان حدود 20 توکن و کارت هوشمند مشابه داخلی و خارجی، تأییدیه فنی کسب کند.
وی افزود: توکن امنیتی نِت‌‌بُد، در کنار سایر محصولات دانش بنیان شرکت رستاک از قبیل کارت هوشمند، توکن رمزیکبار مصرف، فلش مموری امن و نرم افزارهای سفارشی PKI، برای تامین امنیت کلیه سامانه‌های نرم افزاری، احراز هویت کاربران در موسسات دولتی و خصوصی، بانک‌ها و سایر کاربردهای حساس امنیتی قابل استفاده می‌باشند.
قیطانی در خاتمه خاطر نشان کرد: شرکت راهبرد رایانه رستاک با اتکا به توانمندی های بومی، آمادگی پاسخگویی به کلیه نیازهای امنیتی تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها، خصوصا در زمینه‌ی استقرار زیرساخت کلیدعمومی، امضای دیجیتالی، سامانه‌های احراز هویت دو عاملی و نیز سایر نیازمندی‌های امنیتی نرم افزاری و سخت افزاری آن‌ها را دارد.
 
 
 

( ۱ )