تولید ماسک تنفسی چند منظوره نانویی درپانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری وزارت علوم

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۰ کد : ۸۲۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۷۹
محمدمهدی شیرمحمدی دانشجوی دکترای رشته نساجی نیز درخصوص طرحی که به نمایشگاه هفته پژوهش آورده بود گفت: این ماسک به حذف آلودگی های میکروبی، گردو غبار و آلودگی های شیمیایی می پردازد. به گزارش روابط عمومی و...
تولید ماسک تنفسی چند منظوره نانویی درپانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری وزارت علوم
محمدمهدی شیرمحمدی دانشجوی دکترای رشته نساجی نیز درخصوص طرحی که به نمایشگاه هفته پژوهش آورده بود گفت: این ماسک به حذف آلودگی های میکروبی، گردو غبار و آلودگی های شیمیایی می پردازد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، شیرمحمدی با اشاره به اینکه ماسک های نانویی هرساله تولید می شوند، گفت: این ماسک ها هرساله با توجه به نیازهای بازار بهبود پیدا می کنند تا بتوانند همزمان از یک ماسک درهمه فصول استفاده کرد. این ماسک ها درمحیط های شهری می توانند پرکاربرد باشند و از ورود ریزگردها، ذرات معلقی که در هوا وجود دارد به ریه های تنفسی افراد جلوگیری کند.
وی افزود: درساخت این ماسک از الیاف نانویی، کربن اکتیو و نانو مواد نقره استفاده شده که درحال آزمایش هستیم تا از واگیری بیماری هایی مانند آنفولانزا و دیگر بیماری های ویروسی نیز جلوگیری کند.
همچنین هادی نوروزیان یکی دیگر ازمحققان کشور و مجری طرح پروتز پای مصنوعی کربنی دراین نمایشگاه است، گفت: ساخت پروتز پای مصنوعی کربنی درکشور زمینه شرکت معلولان را درمسابقات و بازی های المپیک دوندگی  ایجاد می کند، این پروتز از جنس کربن است و برای اولین بار درایران ساخته شده است.

( ۳ )