تولید صنعتی لوله‌های PVCسخت با بهره‌گیری از نانوذرات توسط محققان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۳۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۱ کد : ۸۲۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۴۱
دکتر مهدی کشمیری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از تولید صنعتی لوله‌های (PVC) سخت با بهره‌گیری از فناوری نانو، با خواص ضربه بسیار مطلوب توسط شرکت دانش بنیان آریا پلیمر پیشگام، مستقر در این ش...
دکتر مهدی کشمیری  رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از تولید صنعتی لوله‌های (PVC) سخت با بهره‌گیری از فناوری نانو، با خواص ضربه بسیار مطلوب توسط شرکت دانش بنیان آریا پلیمر پیشگام، مستقر در این شهرک خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کشمیری با بیان اینکه در میان صنایع پلیمری فعال کشور، صنعت PVC سهم عمده‌ای از بازار داخلی کشور را داراست، گفت: یکی از بزرگترین مصارف PVC سخت، تولید لوله‌های PVC است که ارتباطی تنگاتنگ با صنعت ساختمان‌سازی دارد.
وی افزود: در اواخر سال گذشته، طی درخواست یکی از تولیدکنندگان داخلی، متخصصان شرکت دانش بنیان آریا پلیمر پیشگام با طراحی فرمولاسیونی ویژه، اقدام به تولید لوله‌های PVCسخت حاوی نانوذرات کرده اند.
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ادامه داد: خواص فیزیکی، حرارتی و مکانیکی چشمگیر، در کنار قیمت تمام شده مناسب این محصول، قابلیت رقابت صادراتی به آن بخشیده است.
همچنین جواد مفتخریان مدیرعامل شرکت دانش بنیان آریا پلیمر پیشگام با اشاره به اینکه با توجه به ویژگی‌های ذاتی PVCسخت، بزرگترین معضل آن شکنندگی محصولات تولیدی، خصوصا در دماهای پایین است، اظهار کرد: بسته به نوع کاربرد ساختمانی لوله‌هایی از این جنس، در صورت بروز این پدیده، مشکلات فراوانی برای گستره وسیعی از مصرف‌کنندگان ایجاد می‌شود.
وی افزود: این در حالی است که با تکیه بر ویژگی‌های نانوذرات به کار رفته در این فرمولاسیون، مشکلات مذکور به طور کامل رفع شده و محصولی برتر با قابلیت رقابتی بالا در مقایسه با لوله‌های متداول در بازار ارائه می‌شود.
مفتخریان با بیان اینکه بهبود متوسط خواص ضربه لوله‌های مذکور به میزان حداقل چهار برابر استاندارد لوله‌ها از ویژگی‌های اصلی این محصول است، اضافه کرد: از طرفی، در برخی از انواع لوله‌ها، با استفاده از نانوذرات، خواص ضربه سقوط آزاد به بیش از هشت برابر استحکام ذکر شده در استاندارد رسیده است.
وی عنوان کرد: به دلیل اندازه منحصر بفرد نانوذرات و وجود سطح ویژه بالای در تماس با PVC، حفره‌های ریز زیادی در سطح مشترک نانوذرات و پلیمر ایجاد می‌شود که وجود این حفره‌ها، آستانه انرژی شکست لوله‌های PVC سخت را افزایش داده و منجر به بهبود خواص قطعه نهایی می‌شود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: از این‌رو، بسته به خواص مورد نیاز، با انتخاب نوع نانوذره مناسب و نحوه طراحی پارامترهای فرآیند و حامل‌های مهندسی محصول، می‌توان مقادیر بسیار اندکی از نانوذرات را جایگزین بهبود دهنده‌های گران‌قیمت ضربه در صنعت PVC کرد .
وی با اشاره به حمایت‌های مالی و معنوی ستاد فناوری نانو و همکاری شرکت داراکار در تولید این محصول  عنوان کرد: نظر به خواص متنوع نانوذرات و ایجاد ویژگی‌های ممتاز در پلیمرهای گوناگون با بهره‌گیری از آن‌ها، این شرکت پس از موفقیت در اجرای این طرح، سعی در بومی‌سازی نانوکامپوزیت‌ها در دیگر صنایع پلیمری کشور، همچون سیم و کابل، خودروسازی و بسته بندی دارد.
گفتنی است شرکت آریا پلیمر پیشگام از سال 1387 با بهره گیری از جمعی از متخصصان پلیمر مشغول به تولید کامپاندهای مهندسی شده، ارائه مشاوره پلیمری و تدوین دانش فنی محصولات ویژه بوده است و این شرکت در سال‌های اخیر به عنوان کارگزار ستاد فناوری نانو ریاست جمهوری در صنعت پلیمر کشور با این ستاد در زمینه گسترش استفاده صنعتی از این فناوری همکاری داشته است.