تولید دراژه شکلاتی با استفاده از ضایعات انجیر در پژوهشکده صنایع غذایی

۲۹ تیر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۳ کد : ۸۲۶۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۱۹
​ دکتر سمیرا یگانه‌زاد مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: برای نخستین بار در کشور دراژه شکلاتی با پایه ضایعات میوه انجیر در این پژوهشکده تولید شده که برای کودکان و افراد مبت...
دکتر سمیرا یگانه‌زاد مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: برای نخستین بار در کشور دراژه شکلاتی با پایه ضایعات میوه انجیر در این پژوهشکده تولید شده که برای کودکان و افراد مبتلا به دیابت مناسب است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سمیرا یگانه‌زاد با اشاره به اینکه تولید کنندگان فرآورده های کاکائویی و قنادی در کشور به تولید این محصولات برای افراد و گروه‌های ویژه  کم‌توجهی  می‌کنند افزود: در این نوع از دراژه  ضایعات پادرختی انجیر آلودگی‌زدایی شده و پس از فرآوری و فرم‌دهی روی آنها به وسیله  ترکیبات صمغی پوشش داده می‌شوند و روکشی از شکلات بدون شکر برای پوشش بیرونی این فرآورده ساخته شده که انجام این فرآیندها سبب به وجود آمدن مزه و حس خوراکی مطبوعی در این محصول  می‌شود.
وی با اشاره به دلایل انجام این طرح تحقیقاتی تصریح کرد: انجیر میوه‌ای است که افراد به ویژه کودکان میل زیادی به خوردن آن ندارند و این  فرآروده با طعم مطلوبی که به انجیر داده است میل استفاده به آن را در افراد افزایش می‌دهد و علاوه بر این به سبب استفاده از ضایعات باغی  موجب تولید ارزش افزوده بالا نیز می‌شود.
مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی ادامه داد: در حال حاضر کارخانه‌های شکلات‌سازی تنها  تعداد محدودی از انواع شکلات را به جامعه عرضه می‌کنند و استفاده از ترکیبات فراسودمند در محصولات آنها پایین است.
دکتر یگانه زاد با اشاره به اینکه بسیاری از واحدهای صنعتی تولید فرآورده‌های قنادی و کاکائویی نیازمند ارتقا سطح فناوری خود و تولید محصولات فراسودمند هستند خاطر نشان کرد: هر نوع تغییر در ساختار شکلات مانند حذف شکر و  چربی سبب به وجود آمدن حس نامطلوبی در محصول می‌شود که بازار آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
وی ادامه داد: در پژوهشکده علوم وصنایع غذایی تحقیقات زیادی انجام شده که در آنها علاوه بر تغییر اساسی در ساختار فرآورده، طعم، حس خوراکی مطبوع و ویژگی‌های بافتی آن  نیز حفظ  شود.
مدیر گروه فرآوری مواد غذایی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی با بیان اینکه در کشور ما تولید کنندگان توجه زیادی به تولید فرآورده‌های کاکائویی و قنادی فراسودمند ندارند  تاکید کرد: می‌توان با ایجاد تنوع در فرمولاسیون فرآورده‌های این گروه غذایی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بالا به ارتقای سطح سلامت جامعه نیز کمک کرد.
 
 

( ۱ )