تولید بیوسورفاکتانت رامنو پارس به عنوان جایگزین سورفاکتانت های شیمیایی

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۵:۵۶ کد : ۸۲۵۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۷
تولید بیوسورفاکتانت رامنو پارس به عنوان جایگزین سورفاکتانت های شیمیایی توسط شرکت داروسازی پارس تک رخ در یازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در معرض دید همگان قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی وزارت ...
تولید بیوسورفاکتانت رامنو پارس به عنوان جایگزین سورفاکتانت های شیمیایی توسط شرکت داروسازی پارس تک رخ در یازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در معرض دید همگان قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بیوسورفاکتانت موادی هستند که در صنایع کاربرد دارد و سبب کشش سطحی بین دو مایع می شود. در تولید این نوع بیوسورفاکتانت از یک سری باکتری (پاتوژن) استفاده شد و با دستکاری ژنتیک ژن های خطرناک خاموش شدند و از آن ماده ای تولید شد که می تواند جایگزین تمام بیوسورفاکتانت های شیمیایی شود.
بر پایه این گزارش، تفاوت این بیوسورفاکتانت ها در این است که اثر گذاری آن 800 بیشتر از بیوسورفاکتانت های دیگر است مضافا بر این که ماده ای طبیعی است و به راحتی در طبیعت تجزیه می شود.
همچنین ویژگی دیگر بیوسورفاکتانت رامنو پارس، نفت خواری آن است و از سوی سازمان حفاظت محیط زیست آمریکایی (EPA) مورد تأیید قرار گرفته است.
گفتنی است از این ماده همچنین در پاک کردن لکه های نفتی می توان استفاده کرد و در صنایع غذایی به عنوان جایگزین اسید نیترو (ماده محافظت کننده کنسرو) می تواند مورد استفاده قرار گیرد که ویژگی خاص آن این است که علاوه بر اینکه اثر سرطانی ندارد در تحقیقات امروز اثرات ضد سرطانی آن نیز ثابت شده است.
گفتنی است این ماده در صنایع نفت و استحصال نفت کاربرد دارد

( ۱ )