تولیت آستان قدس رضوی: ابعاد بین المللی دانشگاه امام رضا(ع) بایستی تقویت شود

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۷ کد : ۸۲۴۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۱۷
تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای مجمع عالی حکمت اسلامی از تلاش برای احداث دانشگاه جامع علوم اسلامی رضوی خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی عضو شورای...
تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای مجمع عالی حکمت اسلامی از تلاش برای احداث دانشگاه جامع علوم اسلامی رضوی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان دراین دیدار، ضمن تسلیت ایام شهادت امام جواد(ع) به موضوع مرجعیت علمی مشهد مقدس اشاره و ابراز کرد: مشهد مقدس به جهت بهره از وجود مبارک عالم آل محمد(ص)، امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام)، حوزه کهن، دانشگاه‌های برجسته و دانشمندان شاخص، ظرفیت تبدیل شدن به مرجعیت علمی جهان اسلام را دارد.
وی با بیان اینکه سوغات مشهد می‌تواند علم و فرهنگ برای جهانیان باشد، به طرح توسعه دانشگاه علوم اسلامی رضوی اشاره و خاطر نشان کرد: بنا داریم دانشگاه علوم اسلامی رضوی را به مرکز جامع علمی مبدل کنیم که در آن به علوم انسانی اسلامی در تمام ابعاد پرداخته شود.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این مطلب که بر این اساس دانشگاه فعلی تنها دانشکده‌ای از دانشگاه جامع اسلامی رضوی خواهد بود و دانشکده‌ها و اندیشکده‌های متنوع در قالب این مرکز علمی تاسیس خواهد شد، اضافه کرد: هم اکنون نخبگان و صاحب نظران برجسته‌ای با همکاری دانشگاه علوم اسلامی رضوی بر روی جوانب مختلف این طرح و اقداماتی که باید در این راستا انجام شود، کار می‌کنند و قطعا با الهام گرفتن از تجربیات مراکز علمی برجسته تاسیس شده پس از انقلاب، مانند دانشگاه امام صادق(ع) و موسسه امام خمینی(ره) و با استفاده از ظرفیت‌های معنوی بارگاه مطهر رضوی مسیر تاسیس چنین دانشگاهی بسیار سهل‌تر از مسیری خواهد بود که دیگر مراکز بزرگ علمی کشور طی کرده‌اند.
وی دانشمندان و بزرگان علمی فراوانی را مشتاق خدمت در بارگاه منور رضوی معرفی و عنوان کرد: به برکت نام حضرت رضا(علیه السلام) بسیاری از بزرگان علمی حاضرند با عشق و علاقه برای خدمت به بارگاه منور رضوی بیایند و این موضوع می تواند در قالب طرح توسعه خادم، مخدوم و خدمت محقق شود که اگر چنین شد، ظرفیت بی‌نظیر علمی در آستان قدس رضوی شکل خواهد گرفت.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه باید میان دانشگاه بین المللی امام رضا(علیه السلام) برای علوم پایه و فنی و دانشگاه رضوی برای علوم انسانی، تفکیک وظایف شود، اضافه کرد: جنبه بین المللی دانشگاه امام رضا(علیه السلام) باید تقویت شود تا مشتاقان علوم از سایر کشورها برای تحصیل علوم پزشکی و فنی به این دانشگاه بیایند، ضمن اینکه رشته‌هایی در دانشگاه امام رضا(علیه السلام) وجود دارد که باید اصلاح و در قالب رشته‌های دانشگاه علوم اسلامی رضوی گنجانده شود.
عضو مجلس خبرگان دربخش دیگری از سخنان خود به اقدامات ارزنده علمی انجام شده در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی اشاره و تصریح کرد: اقدامات ارزشمند و فاخری با تدبیر تولیت فقید و تلاش دست اندرکاران در این بنیاد انجام شده که قابل تقدیر است، اما دربخش تولید علم و پاسخ‌گویی به مسائل مستحدثه حوزه‌های مختلف علمی، باید گام‌های نوینی بر‌داشته شود و در این حوزه به شدت احساس نیاز می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درپایان بر لزوم اشاعه بیشتر علوم عقلی و فلسفی درسطوح مختلف علمی برای دانشجویان و طلاب تاکید و با بیان اینکه درمسیر ایجاد مرجعیت علمی از پیشنهادات و نظرات صاحب نظران استقبال می‌شود، گفت: آستان قدس رضوی مشتاقانه آمادگی کامل برای دریافت نظرات و پیشنهادات صاحب نظران در راستای شکل‌ دهی به مرجعیت علمی و توسعه دانشگاه های علوم اسلامی رضوی و امام رضا(علیه السلام) را دارد.
گفتنی است درابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا فیاضی رئیس هیئت مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی به ارائه گزارشی از عملکرد این مجمع پرداخت و در ادامه تنی چند از اعضای این مجمع به ایراد سخن و بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.