تولید مالچ بیولوژیک درسازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

۰۸ مهر ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۲ کد : ۸۲۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۱۱
تولید مالچ‌های بیولوژیک به منظور کنترل کانون‌های بحرانی ریزگرد و تثبیت شن‌های روان درسازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران انجام شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمهران کیانی راد مجری پروژه تولید ...
تولید مالچ‌های بیولوژیک به منظور کنترل کانون‌های بحرانی ریزگرد و تثبیت شن‌های روان درسازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران انجام شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمهران کیانی راد مجری پروژه تولید طرح مالچ‌های بیولوژیک دراین خصوص گفت: با توجه به اجرای طرح "تولید مالچ‌های بیولوژیک به منظور کنترل کانون‌های بحرانی ریزگرد و تثبیت شن‌های روان" هم‌اکنون تولید موفقیت آمیز مالچ‌های بیولوژیک انجام شده‌است.
وی درخصوص امتیازات طرح فوق نسبت به سایر تولیدات در کشور افزود: دراین طرح هزینه تولید محصول ارزان‌تر و به لحاظ اجرایی بسیار راحت‌تر از سایر مالچ‌هایی است که هم‌اکنون در کشور تولید می‌شود.
دکترکیانی دراین خصوص گفت: سهولت درپخش و آماده سازی، سهولت در حمل و نقل، پایین‌تر بودن قیمت، زیست سازگاری با محیط و کمک به استقرار پوشش گیاهی از امتیازات منحصر به فرد طرح فوق است.
عضو هیئت علمی پژوهشکده زیست فناوری سازمان پژوهش های علمی وصنعتی ایران گفت: دراین خصوص سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران آمادگی کامل دارد برای مناطقی که مشکلات حرکت شن‌های روان و ریزگردها را دارند در مقیاس‌های مختلف، این پروژه را به اجرا درآورد.
وی درادامه افزود: دراین طرح 3 نوع مالچ ساخته شده‌است. مالچ‌هایی برای مناطقی که کانون ریزگرد هستند، برای شن‌های روان و برای خاک‌های قلیایی و نمکی که درحاشیه مناطقی که تجمع نمک وجود دارد.
 مجری طرح تولید مالچ‌های بیولوژیک در خصوص نحوه اجرای طرح گفت: کنترل کانون‌های ریزگرد و حرکت شن‌های روان طی 3 سال با حمایت مالی معاونت امور ستادی ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری آب، خشک‌سالی، فرسایش و محیط زیست اجرا شد.
دکترکیانی درتوضیح مشخصات طرح گفت: مالچ‌ها بیولوژیک ترکیبی از انواع پلیمرهای بیولوژیکی هستند که با تغییر در ویژگی‌ها و فرمولاسیون آن‌ها قابلیت استفاده در مصارف مربوط به حفاظت و تثبیت خاک را دارند.
وی افزود: این طرح طی 3 سال در مقیاس هکتار و در منطقه آران و بیدگل کاشان به منظور تثبیت تپه‌های ماسه‌ای منطقه به اجرا درآمد.
دکترکیانی درپایان گفت: با توجه به نتایج اخیر اجرای طرح، یکی از محصولات به دست‌ آمده، قابلیت تثبیت بر روی تپه‌های شنی و استقرار پوشش گیاهی را داراست.

( ۱ )