تولید بلوس‌های خوراکی کند رهش ویژه دام برای اولین بار در کشور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

۰۹ دی ۱۳۹۴ | ۱۰:۳۸ کد : ۸۲۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۶
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از طراحی و تولید بلوس‌های خوراکی کند رهش ویژه دام  توسط یکی از شرکت های دانش بنیان  مستقر در این شهرک خبر داد که در گاوداری‌ صنعتی بسیار کاربرد دارد.به گزارش...
تولید بلوس‌های خوراکی کند رهش ویژه دام برای اولین بار در کشور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از طراحی و تولید بلوس‌های خوراکی کند رهش ویژه دام  توسط یکی از شرکت های دانش بنیان  مستقر در این شهرک خبر داد که در گاوداری‌ صنعتی بسیار کاربرد دارد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر مهدی کشمیری  افزود: بلوس‌های خوراکی کندرهش که با دانش بومی کشور تولید شده است، تحولی نوین در زمینه بهبود کمیت و کیفیت شیر در گاوداری‌های صنعتی و رفع مشکلات متابولیکی و تنش‌های گرمایی بر پایه فناوری‌های دانش بنیان می‌باشد.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گل‌پونه صفاهان در این خصوص  اظهار کرد: این شرکت موفق شده است نسبت به طراحی انواع بلوس‌های خوراکی کندرهش و تست‌های آزمایشگاهی و فارمی استاندارد آن اقدام کند.
ابوذر دهقان ضمن اشاره   با حمایت شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان  گفت: شرکت گل‌پونه صفاهان  تاکنون موفق شده است علاوه بر چهار مورد ثبت اختراع، به دریافت موافقت اصولی تولید بلوس از سازمان دامپزشکی کشور، ثبت علامت تجاری با نام مینرویت، اخذ مجوز دانش‌بنیان و اخذ مجوز فناوری نایل شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت گل‌پونه صفاهان علاوه بر فروش دستگاه‌های آزمایشگاهی به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سراسر کشور به مرحله تولید نیمه صنعتی انواع بلوس خوراکی کندرهش ویژه دام‌های دارای شرایط متابولیک و فیزیولوژی خاص رسیده است.
دهقان با بیان اینکه نسل اول این بلوس‌ها حاوی مواد معدنی کمیاب و ویتامین‌های مورد نیاز گاو است، گفت: برای هر گاو، تعداد دو عدد بلوس خورانده می‌شود و به مدت ۲۴۰ روز در بخش‌نگاری معده آن‌ها بتدریج مصرف می‌شود.
وی اضافه کرد:  از این محصول در گاوهای شیری، گاوهای خشک، تلیسه‌های آبستن، گاوهای دهنده و گیرنده در برنامه‌های انتقال جنین و همچنین در گوساله‌های پرواری با وزن بیشتر از ۱۵۰ کیلوگرم می‌توان استفاده کرد.
دهقان در ادامه توضیح داد: بلوس‌های مینرویت فاقد نمونه مشابه داخلی می‌باشند و نمونه خارجی آن در حال حاضر به کشور وارد نمی‌شود همچنین فرموله‌کردن این بلوس‌ها براساس نیاز دام‌های ایران و با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق مختلف ایران و نوع مواد خوراکی مصرف شده در هر منطقه امکان پذیر است.
وی اظهار کرد: از مزایای بلوس‌های تولیدی شرکت گل‌پونه صفاهان کاربری آسان و در دسترس بودن دایمی در بازار ایران و قیمت ارزان‌تر در مقایسه با نمونه‌های خارجی است.
مدیرعامل شرکت گل‌پونه صفاهان افزود: این شرکت به فناوری کندرهش کردن بلوس‌ها برای بازه‌های زمانی مختلف دست یافته است و می تواند  براساس نیاز حاشیه‌ای دام‌ها به مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها به  تولید بلوس‌های متنوع و حتی سفارشی برای حیوانات نشخوار کننده بزرگ و کوچک  از جمله اسب عقدام کند.


( ۱ )