توسط پژوهشگر ایرانی بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست تولید شد

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۷ کد : ۸۱۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۶
علی خادم‌حسینی، محقق ایرانی و تیم همکار مؤسسه تحقیقاتی MIT موفق شد تا بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول‌های بنیادی و بافت را تولید کند و از آن برای پیوند به بیماران بهره گیرد. به گزارش روا...
علی خادم‌حسینی، محقق ایرانی و تیم همکار مؤسسه تحقیقاتی MIT موفق شد تا بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول‌های بنیادی و بافت را تولید کند و از آن برای پیوند به بیماران بهره گیرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این پژوهشگر، برگزیده بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی است که با ارائه طرح "نانو و میکروهیدروژل‌های ساخته شده برای مهندسی بازسازی کننده" موفق به کسب رتبه اول پژوهش‌های بنیادی شد.
علی خادم حسینی، محقق برجسته ایرانی درMIT   گفت: ما توانستیم تا بافت‌های مصنوعی قلب، کبد و پوست متشکل از سلول‌های بنیادی و بافت را تولید کنیم.
وی با بیان اینکه با تولید بافت‌های مصنوعی بدن، انسان‌ها از پیوندهای سخت و دشوار نجات می‌یابند و از سوی دیگر می‌تواند راهکاری برای بهبود سریعتر بیماران بدون خونریزی‌های شدید باشد، گفت: آزمایش‌های ما روی حیوانات خوک و موش انجام گرفته و تاکنون هم نتیجه بخش بوده است. 
به گفته "خادم حسینی"، مواد مهندسی شده‌ای که پیشرفت در شیمی پلیمر، نانو فناوری، و علوم زیستی را فراهم می‌کند، توان بسیار بالایی در درمان پزشکی دارند؛ بافت مهندسی شده قادر است با استفاده از شبکه پلیمری حاوی آب، که به آنها هیدرو ژل گفته می‌شود، رفتار سلول‌های بدنی را تنظیم کند.
     این محقق افزود: ما به طور خاص هیدروژل‌های هیبریدی را که توان شبکه‌ای شدن نوری را دارند، با استفاده از ترکیب طبیعی مولکول‌های با نانو ذرات را توسعه دادیم؛ این ترکیبات می‌توانند برای تنظیم خواص شیمیایی، بیولوزیکی، مکانیکی و الکترونیکی به کار روند.
وی ادامه داد: این داربست‌های کاربردی منجر به تفاوت‌هایی در سلول بنیادی به انواع سلول‌های مورد نظر و تشکیل مستقیم بافت قلب یا استخوان می‌شود.
     وی گفت: برای تهیه بافت پیچیده، از روش گردآوری مستقیم با شرکت دادن ماوژول بافت‌های کوچک به بافت‌های بزرگ‌تر را که بهبود داده‌اند، بهره بردیم؛ پیش‌بینی می‌شود این روش منجر به توسعه نسل بعدی درمان و دستگاه‌های پزشکی شود.
     وی برای نخستین بار در جهان موفق به ساخت اندام بیولوژیکی انسان مانند قلب به کمک مهندسی بافت شده است تا امیدهایی را برای نجات جان میلیون‌ها بیمار نیازمند در سراسر دنیا محقق کرده باشد. این اکتشاف بزرگ یکی از طرح‌هایی است که می‌تواند دنیای دانش و پزشکی را متحول کند.
     این پژوهشگر برجسته درخصوص ساخت هیدورژل‌های رسانا با یک‌پارچه‌سازی نانو مواد از جمله نانولوله‌های کربنی، گرافنی و گرفن اکسید پیشگام بوده است