توسط پارک علم و فناوری مازندران، دوره آموزشی روش های استاندارد داوری ثبت اختراعات و نوآوری ها برگزارشد

۲۹ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۳:۵۹ کد : ۸۱۹۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۳
دوره آموزشی روش های استاندارد داوری ثبت اختراعات و نوآوری ها توسط پارک علم و فناوری مازندران دردانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهرداد الیاسی رئیس ادا...
دوره آموزشی روش های استاندارد داوری ثبت اختراعات و نوآوری ها توسط پارک علم و فناوری مازندران دردانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر برگزارشد. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهرداد الیاسی رئیس اداره ثبت اختراعات کشور دراین دوره گفت: هدف اداره ثبت اختراع، ارائه خدمات بیشتر و بهتر به مخترعان و حراست از مالکیت فکری آنهاست .
وی افزود: یکی از سیاست های اداره ثبت اختراع آسان سازی ارائه خدمات به مخترعان و آگاه سازی مردم نسبت به حقوق مالکیت فکری است تا زمینه را برای توسعه و تحقیق بعدی آماده کند .
الیاسی گفت: امروز بحث حقوقی مالکیت فکری چند بحث از جمله نظام تولیدات فکری، نظام اداری ، ضمانت اختراع و تجاری سازی اختراع را در برمی گیرد .
وی با اشاره به شرایط ثبت اختراعات، افزود: جدید بودن، ابتکاری بودن، داشتن کاربرد صنعتی و افشای موثر اختراع لازم است، ضمن این که اختراع باید قانون  قابل حمایت هم داشته باشد.
رئیس اداره ثبت اختراعات کشور با بیان اینکه اختراعی قابل ثبت است که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد، گفت: ابتکار جدید به آنچه که در فن یا صنعت قبلی وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن مذکور معلوم و آشکار نباشد و از نظر صنعتی‌، اختراعی کاربردی محسوب می‌شود که در رشته‌ای از صنعت قابل ساخت یا استفاده باشد.
وی افزود: اگر اختراع به طور کافی موثر نباشد قابل ابطال بوده و داور باید در بررسی ها عدم موثر نبودن را ثابت کند.
الیاسی گفت: متقاضی می‌تواند همراه با اظهارنامه خود، طی اعلامیه‌ای حق تقدم مقرر در کنوانسیون پاریس برای حمایت ازمالکیت صنعتی مورخ 1261 هجری شمسی (20 مارس 1883 میلادی‌) و اصلاحات بعدی آن را درخواست کند که حق تقدم می‌تواند براساس یک یا چند اظهارنامه ملی یا منطقه‌ای یا بین‌المللی باشد که در هر کشور یا برای هر کشور عضو کنوانسیون مذکور تسلیم شده است‌.