تقویت مواد کاشتنی استخوانی با نانوکامپوزیت‌ها توسط محققان دانشگاه اصفهان

۱۸ آبان ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۲ کد : ۸۱۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۷
محققان دانشگاه اصفهان در یک طرح تحقیقاتی اقدام به ساخت نانوکامپوزیت‌هایی کردند که در ترمیم استخوان و بافت‌های آسیب دیده کاربرد دارند. این محصول زیست سازگار بوده و از خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوبی برخ...
محققان دانشگاه اصفهان در یک طرح تحقیقاتی اقدام به ساخت نانوکامپوزیت‌هایی کردند که در ترمیم استخوان و بافت‌های آسیب دیده کاربرد دارند. این محصول زیست سازگار بوده و از خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوبی برخوردار است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، شهره خرسند، دانشجوی دکتری مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان، با تشریح ساخت این این مواد یادآور شد: در این مطالعه سعی شده تا با ساخت هیدروکسی آپاتیت نانومتری و تقویت آن با ذرات نانومتری آلومینا محصولی تولید شود که به بافت طبیعی و معدنی استخوان شبیه و با آن سازگار باشد وعلاوه بر آن خواص مکانیکی آن به نحوی بهینه سازی شود که قابلیت اعمال بار مکانیکی نظیر بافت استخوان را داشته باشد.
دکترخرسند اظهار داشت: نانوکامپوزیت هیدروکسی آپاتیت- آلومینای ساخته شده دارای محدوده ابعادی بین 25 تا 90 نانومتر هستند. نتایج این پژوهش نشان داده که محصول به دست آمده از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی ماده‌ مناسبی برای کاربرد در مجاورت بافت استخوان محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه کاهش هزینه، سادگی و سرعت تولید این نانوکامپوزیت از مزایای روش تولیدی پیشنهادی محسوب می‌شود، اظهار داشت: امید می‌رود که پس از ارزیابی‌های تکمیلی برون تنی و درون تنی و حصول نتایج مناسب، بتوان کاشتنی‌های فلزی را با این ماده پوشش داده و با ایجاد یکپارچگی کافی با بافت استخوانی مجاور، آن را در محل کاشت تثبیت کرد.
این دانشجوی دکترا افزود: اکثر مواد کاشتنی اصلاح نشده، معمولاً پس از مدتی از کشت دچار شل شدگی و ریز جابجایی در محل کاشت می‌شوند که این ماده برای ترمیم بافت استخوان و پر کردن حفرات و نقص‌های کوچک استخوانی نظیر استخوان فک و صورت نیز قابل استفاده خواهد بود.