تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و انتشارات علمی و فرهنگی منعقد شد

۲۱ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۰ کد : ۸۰۳۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۰۰۳
مدیرکل فرهنگی اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم و رئیس انتشارات علمی و فرهنگی تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین میرزایی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم د...
تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و انتشارات علمی و فرهنگی منعقد شد
مدیرکل فرهنگی اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم و رئیس انتشارات علمی و فرهنگی تفاهم نامه همکاری مشترک امضا کردند.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین میرزایی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت : این تفاهم‌نامه از معدود تفاهم‌نامه‌هایی است که بخش عملیاتی و اجرایی آن از آغاز صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: همچنین پیش‌بینی شده است که بحث کرسی‌های آزاداندیشی معطوف به مسائلی باشد که کتاب‌های آن در انتشارات علمی - فرهنگی عرضه شده است، چراکه این انتشارات آثار ارزشمندی داشته و چهره‌های برجسته در این انتشارات صاحب اثر هستند.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ابراز امیدواری کرد که امضای این تفاهم‌نامه منجر به اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در دانشگاه‌ها شود.
وی  در پایان تاکید کرد: تفاهم‌نامه همکاری بین انتشارات علمی - فرهنگی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همزمان با امضا به مرحله اجرا می‌رسد.
در ادامه مراسم  دکتر مسعود کوثری رئیس مرکز انتشارات علمی – فرهنگی  ، ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: انتشارات عملی - فرهنگی، سازمان انتشارات رسمی دانشگاهی نیست، بلکه انتشارات علمی و پشتوانه دانشگاه‌هاست. به عنوان مثال در زمینه تاریخ، کتاب‌های تکمیلی مثل تاریخ ویل دورانت، آثار و اسناد تاریخی و... که مستقیما کتاب درسی نیستند، در انتشارات علمی - فرهنگی عرضه می‌شوند.
وی با بیان اینکه تصمیم داریم مشارکت بیشتری با وزارت علوم داشته باشیم تا به رشد علمی هر دو حوزه کمک کند، افزود: تفاهم‌نامه همکاری بین انتشارات علمی - فرهنگی و وزارت علوم امضا می‌شود که یکی از محورهای عمده این تفاهم‌نامه، برگزاری جلسات مشترک نقد و بررسی کتاب است که این جلسات بیشتر متمرکز بر کتاب‌های تولید شده در انتشارات علمی - فرهنگی است.
رئیس مرکز انتشارات علمی - فرهنگی در توضیح محورهای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های کتاب دانشگاهی به ویژه در دانشگاه‌های در حال توسعه از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است چراکه متاسفانه بیشتر نمایشگاه‌ها در تهران برگزار می‌شود و سایر شهرها دسترسی کمتری به کتاب دارند.
کوثری ادامه داد: چاپ مشترک کتاب، سومین محور تفاهم‌نامه است چراکه در برخی از حوزه‌ها به دلیل هزینه‌های بالا کار را به صورت انفرادی نمی‌توان انجام داد.
وی با بیان اینکه برگزاری کارگاه‌های آموزشی تهیه و تدوین و ویرایش کتاب از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه است، تصریح کرد: انتشارات علمی و فرهنگی سابقه 60 ساله دارد و اولین انتشاراتی است که اصول نوین ویرایشگری را معرفی کرده است، لذا تجربه بالایی در ویرایش و آماده‌سازی دارد و بیشتر کتاب‌هایش پیراسته‌ترین کتاب‌های موجود در بازار هستند.
وی در توضیح آخرین محور این تفاهم‌نامه بیان کرد: اهدای کتاب به کتابخانه‌های دانشگاه‌های در حال توسعه کشور در دستور کار است. در این راستا امسال مبلغ 5 میلیارد ریال از کتاب‌های علمی فرهنگی را به مناسبت سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به 36 دانشگاه درحال توسعه کشور عرضه می‌کنیم و امیدواریم نقطه آغازی برای دسترسی دانشگاه‌های درحال توسعه به کتاب‌های خوب باشد.
دکتر کوثری در این باره توضیح داد: توزیع کتاب‌ها طی همین هفته آغاز و در قالب بسته‌های کتاب به دانشگاه‌ها عرضه می‌شود.