تفاهم نامه ساخت مرکز پرتودهی صنعتی با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران، استانداری قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به امضا رسید

۰۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۷ کد : ۷۹۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۷۲
با امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین سازمان انرژی اتمی ایران، استانداری قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) راه اندازی مرکز پرتودهی صنعتی دراستان قزوین کلید خورد. به گزارش روابط عمومی وز...
با امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه بین سازمان انرژی اتمی ایران، استانداری قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) راه اندازی مرکز پرتودهی صنعتی دراستان قزوین کلید خورد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دکترحسین خلفی معاون کاربرد پرتوهای سازمان انرژی اتمی ایران به قزوین و با حضور روزبه استاندار قزوین و دکترسید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) تفاهم نامه احداث مرکز پرتودهی صنعتی دراستان امضا شد.
همچنین با عقد این تفاهم نامه مقرر شده با همکاری سازمان انرژی اتمی ایران، استانداری قزوین و دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) مرکز پرتودهی صنعتی ظرف مدت دو سال در استان قزوین ساخته و مورد بهره برداری قرار بگیرد، زمین مورد نیاز برای ساخت این مرکز از سوی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) اهدا می شود و اعتبار ساخت این مرکز شتاب دهنده صنعتی رودوترون، 500 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
سپس با امضای این تفاهم نامه و احداث مرکز پرتودهی در استان قزوین، در این مرکز شتاب دهنده صنعتی رودوترون با توان 100 کیلو وات و انرژی10mev که به دست متخصصان توانمند سازمان انرژی اتمی ایران احداث شده است نصب و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
همچنین با ساخت این دستگاه که توسط متخصصان توانمند احداث شده با توجه به صرفه جویی های صورت گرفته علاوه بر بومی سازی بخش دیگری از فناوری صلح آمیز هسته ای از خروج مقدار زیادی ارز از کشور جلوگیری خواهد شد. نمونه مشابه این دستگاه 12 تا 15 میلیون دلار هزینه دارد.
گفتنی است ازجمله کاربردهای این فناوری ارزشمند می توان به تولید مواد HiTec از طریق پرتو، فرآوری مواد صنعتی و پلیمری، استریلیزاسیون تجهیزات یک بار مصرف پزشکی و رفع آلودگی از محصولات کشاورزی اشاره کرد، با استقرار و بهره برداری از این دستگاه می توان درارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، پزشکی، صنعتی و کشاورزی بهره برد.