تشکیل کارگاه آموزشی هشدار و کاهش مخاطرات سونامی مکران در مرکز اقیانوس شناسی چابهار

۱۳ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۵ کد : ۷۸۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۹
کارگاه آموزشی هشدار و کاهش مخاطرات سونامی مکران با حضور معاون امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران ارگان های دریایی کشور در مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد.به گزارش روابط عمومی ...
کارگاه آموزشی هشدار و کاهش مخاطرات سونامی مکران با حضور معاون امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران ارگان های دریایی کشور در مرکز اقیانوس شناسی چابهار برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم،  در این کارگاه آموزشی که با حضور معاون امور عمرانی استانداری سیستان و بلوچستان، رئیس و معاونان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، مدیر گروه علوم کمیسیون ملی یونسکو، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان هواشناسی، صدا و سیمای مرکز استان، اساتید دانشگاه و دانشجویان برگزار شد، پدیده سونامی به منظور آشنایی بیشتر و جایگاه موجود آن در کشور و در سطح جهان و همچنین آشنایی با امکانات و پیشرفت های منطقه و جهان به منظور برنامه ریزی در جهت فعال کردن سامانه هشدار سونامی مورد تبادل نظر و بررسی قرار گرفت.
دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در آغاز این کارگاه گفت :سونامی از جمله بلایای طبیعی است که مناطقی از ایران را تهدید می کند؛ البته این خطر بیشتر متوجه اقیانوس هند و بخش ساحلی آن است. 
وی در بخشی از سخنانش به بیان معرفی پژوهشگاه و مراکز وابسته پرداخت و گفت: مرکز اقیانوس شناسی چابهار اصلی ترین مرکز اقیانوس شناسی در زمینه های فیزیک، شیمی، زمین شناسی، زیست شناسی، حقوق، اقتصاد و مهندسی دریا است و به عنوان مهم ترین مرجع کشور به رسمت شناخته شده است .
دکتر حاجی زاده ذاکر تمرکز اصلی پژوهشگاه را با توجه به اهمیت منطقه، مرکز اقیانوس شناسی چابهار عنوان کرد و گفت :به علت اهمیتی که این منطقه برای کشور دارد به طور قطع نیازمند به یک مرکز پژوهشی اقیانوس شناسی در سطح استانداردهای جهانی است.
وی با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص توجه به دریای عمان، اظهار داشت انشاالله با حمایت هایی که در سطح استان و کشور انجام خواهد شد این موضوع مهم در دستور کار قرار خواهد گرفت زیرا اگر ایران مرکز بین المللی قوی نداشته باشد نمی تواند به نحو مناسبت از امکانات و منابع مهم دریا بهره برداری مناسب کند.
دکتر باقر کرد معاون امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این کارگاه، اظهار داشت: برگزاری نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی مردم و مسولان را از مخاطرات سونامی آگاه می کند و این گونه کارگاه ها تاثیرات زیادی برای کاهش خطرات و تلفات جانی و مالی دارند.
باقر کرد با بیان این که این منطقه در گسل مکران قرار دارد و حوادث سونامی و زلزله آن را تهدید می کند از مسئولان و مدیران کل  بویژه اعضای ستاد مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان خواست برنامه ریزی و اقدامات لازم را برای آشنایی بیشتر قشرهای مختلف نسبت به حوادث گوناگون و سونامی انجام دهند.
معاون عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: سواحل مکران و بندر چابهار برای کشور اهمیت زیادی دارند و طرح های بزرگ صنعتی و تجاری زیادی در آن اجرا شده است.
وی خاطر نشان کرد: راه آهن چابهار- ایرانشهر با پیشرفت فیزیکی بیش از 24 درصد در حال انجام است و در آینده ای نزدیک تکمیل و به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به توفان گونو در سال 1386 در سواحل دریای عمان و شهرستان چابهار، افزود: این توفان 763 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های سیستان و بلوچستان وارد کرد.