تشکیل اتاق فکر فرهنگ رانندگی در استان با محوریت دانشگاه یزد

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۵ کد : ۷۸۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۶
نشست هماهنگی همایش ملی فرهنگ رانندگی، قانون گریزی و رفتار تهاجمی با حضور مسئولان دستگاه های استان، معاون امور اجتماعی استانداری یزد معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد و معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه یز...
نشست هماهنگی همایش ملی فرهنگ رانندگی، قانون گریزی و رفتار تهاجمی با حضور مسئولان دستگاه های استان، معاون امور اجتماعی استانداری یزد معاون سیاسی و امنیتی استانداری یزد و معاون پژوهش و فنآوری دانشگاه یزد در محل استانداری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این نشست محمد علی طالبی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری  یزد گفت: همایش ملی فرهنگ رانندگی، قانون گریزی و رانندگی تهاجمی با توجه به اهمیت موضوع تصادفات در استان یزد بسیار حائز اهمیت است در عین حال باید تلاش شود تا دستاوردی که از این همایش حاصل می شود کاربردی باشد .
وی افزود: ضرورت پرداخته شدن به این موضوع در استان یزد کاملا پذیرفته شده است و استانداری و حوزه معاونت سیاسی و امنیتی نیز هرگونه همکاری لازم را به اجرا خواهد گذاشت.
طالبی خاطر نشان کرد: با توجه به پیشنهاد تشکیل شورای سیاستگذاری همایش، ابتدا باید اعضای این شورا از بین شورای اسلامی، استانداری، شهرداری، آموزش و پرورش و نیروی انتظامی انتخاب شوند و سپس این شورا راهکارهای عملی برای پیشگیری از بروز تصادفات را به استناد همایش ملی در پیش رو، بررسی و استخراج کند.
در این نشست که به همت گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه یزد برپا شد دکترمحمد تقی المدرسی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه یزد اظهار داشت: با توجه به معضل تصادفات در سطح استان و کشور دانشگاه یزد به عنوان دانشگاه مادر تصمیم گرفته است این موضوع را به صورت علمی در قالب یک همایش ملی مورد بررسی و راهکارهای عملی آن را به کشور و به ویژه استان ارائه دهد.
وی افزود: دانشگاه یزد در این همایش نقش اجرایی ندارد بلکه از نظر علمی و تحقیقاتی به عنوان اتاق فکر در کنار دستگاه های اجرایی به این موضوع خواهد پرداخت ضمن اینکه شورای سیاست گذاری در استان برای همکاری با قطب ترافیک تشکیل خواهد شد که شامل مسؤولان اجرایی و دانشگاهیان است.
وی اظهار کرد: دانشگاه یزد پتانسیل لازم را برای بررسی علمی موضوع دارد هرچند مسأله ترافیک و تصادفات چند زمینه ای است و باید مهندسان عمران معماری و شهرسازی، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نیروی انتظامی همکاری کنند.
وی در ادامه در خصوص پروژه های کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه گفت: سعی خواهیم کرد پروژه ها را به سمت کاربردی شدن پیش برده این موضوع در قالب اینگونه پروژه های دانشجویی بررسی شود.
وی در خصوص همکاری دادگستری و پرونده خوانی جرایم منجر به تصادفات توسط کارشناسان مربوطه گفت: علاوه بر اعلام آمادگی دادگستری استان نسبت به این موضوع هنوز اقدامات قانونی و زیر ساختی لازم برای این مهم فراهم نشده است.
کاظم برزگر بفروئیه عضو هیئت علمی گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه یزد در پایان نشست گفت: با توجه به اینکه عوامل زمینه ای از جمله باور و نگرش و هیجان خواهی دوران جوانی و نوجوانی در بروز رفتار مجرمانه دخیل است لذا باید عمل خلاف را با توجه به این عوامل زمینه ای تفکیک کرد و بر اساس این عوامل و شرایط بومی هر منطقه به دنبال راه چاره بود ضمن اینکه تاکنون تحقیقات زیادی در دانشگاه یزد با موضوعات روانشناسی رانندگی، ورود تجهیزات پلیس به عرصه پیشگیری از تصادفات، شیوع قانون گریزی در رانندگان یزدی، آسیب شناسی ترافیک در سطح استان انجام شده است.