تشریح برنامه های راهبردی دانشگاه تبریز در سال جدید

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۸ کد : ۷۸۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۴
دکتر محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز، اهمّ برنامه های این دانشگاه را بر اساس سند راهبردی، در سال «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پورمحمدی، با اشاره به...
دکتر محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز، اهمّ برنامه های این دانشگاه را بر اساس سند راهبردی، در سال «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پورمحمدی، با اشاره به ضرورت ها و الزامات نامگذاری سال 94 گفت: همدلی و همزبانی در این برهه زمانی، موجبات شکوفایی همه جانبه کشور در عرصه های مختلف و به ویژه حوزه های فرهنگ و علم و فناوری در کشور خواهد شد.
رئیس دانشگاه تبریز، تصویب رشته های جدید و بین رشته ای در مقاطع تحصیلات تکمیلی، گسترش همکاری های مشترک علمی بین المللی، ایجاد تعاملات گسترده دانشگاه با صنعت و جامعه، افزایش جذب دانشجویان خارجی، توسعه فضای آموزشی، رفاهی و تجهیز آزمایشگاه ها را از جمله اقداماتی عنوان کرد که در راستای برنامه راهبردی دانشگاه تبریز، در سال جدید اجرا خواهد شد.
وی، همچنین تقویت مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان، باز طراحی و تصویب ساختار سازمانی و نهایی کردن طرح راهبردی دانشگاه را از دیگر اقدامات مهم، کلی و مد نظر در سال جدید بیان کرد و گفت: دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه کشور به لحاظ قدمت با 20 دانشکده، دو پژوهشکده و 5 قطب علمی، آزمایشگاه های مجهز، سه دانشکده اقماری و پردیس بین المللی، به فعالیت های آموزشی خود در جهت پیشرفت و توسعه میهن اسلامی اهتمام ورزیده و اعتلا و ارتقای جایگاه آموزش عالی در این منطقه با توسعه کمی و کیفی آن، حاکی از آن است.
دکتر پورمحمدی با اشاره به پتانسیل های دانشگاه تبریز در زمینه های مختلف گفت: انعقاد و اتمام بیش از 70 قرارداد با موسسات و مراکز دولتی و بخش خصوصی ملی و استانی در حوزه ارتباط با صنعت در سال گذشته نشان از آن دارد که در کنار کسب درآمد، دانشگاه در راستای حل مشکلات جامعه، گام‌های موثری برداشته است.
به گفته وی، بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (ISC)، دانشگاه ها و موسسات پژوهشی کشور بر اساس 23 شاخص در قالب 5 معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین المللی، تسهیلات و فعالیتهای اجتماعی- اقتصادی رتبه بندی شده اند که این دانشگاه هم بر اساس همین شاخص ها در میان دانشگاه های جامع جزو شش دانشگاه برتر کشور قرار گرفته است و در میان ده دانشگاه برتر نیز مقام نهم کشور را کسب کرده است.
وی، در ادامه با بیان اینکه بر اساس رتبه‌بندی جدید دانشگاه لایدن در سال 2014، این دانشگاه رتبه 492 دنیا، 63 آسیا و دوم ایران را کسب کرد، تصریح کرد: در همین راستا نیز دانشگاه تبریز، بر اساس رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)، در بین بیش از 320 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی کشورهای اسلامی، در حوزه آموزشی و علمی فنی مهندسی، در حوزه کشاورزی و در حوزه علوم پایه، به ترتیب رتبه های 22، 24 و 25 در بین دانشگاه های جهان اسلام را به دست آورده است.
دکتر پورمحمدی، همچنین حضور در عرصه های بین المللی را ضرورتی انکار ناپذیر بیان کرد و یادآور شد: بر همین اساس نزدیک به 40 تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های مختلف دنیا منعقد شده و بیش از 20 دانشجوی خارجی نیز در سال گذشته جذب این دانشگاه شده و در اردیبهشت امسال هم نشست روسای دانشگاه های منطقه قفقاز به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد.