تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه نیشابور در هفته پژوهش

۲۸ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۳ کد : ۷۷۵۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۷۹
مراسم افتتاحیه هفته پژوهش با حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه نیشابور، اعضای هیئت علمی و دانشجویان درسالن همایش های دانشکده هنر برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم دکترقنوات رئیس دانشگ...
مراسم افتتاحیه هفته پژوهش با حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه نیشابور، اعضای هیئت علمی و دانشجویان درسالن همایش های دانشکده هنر برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین مراسم دکترقنوات رئیس دانشگاه نیشابور، درسخنانی اهمیت پژوهش، تحقیق و مطالعه را از دو منظر ذاتی و تاریخی مورد بررسی قرارداد و افزود: در وهله اول پژوهش به این دلیل که یک فعالیت علمی است و موجب افزایش معرفت و دانش می شود دارای ارزش ذاتی است که در فرهنگ دینی ما به این نکته اشاره شده است. در وهله بعد چیزی که به پژوهش، تحقیق و مطالعه اهمیت می دهد این است که همه تحولات تاریخ بشر ناشی از تحقیق، مطالعه و پژوهش است و هر تغییری درگذشته، حال و آینده زندگی بشر به وقوع می پیوندد مسبوق به تحقیق، مطالعه و بررسی است.
دکترقنوات تغییر مسیر دانشگاه ها از پرداختن صرف به امور آموزشی به سمت امور پژوهشی را به عنوان یک تغییر و تحول مهم و جدی قلمداد کرد و ادامه حیات دانشگاه ها را در گرو حرکت به این سمت دانست.
وی افزود: با توجه به آیین نامه های مربوطه و آسیب شناسی ها به عمل آمده در زمینه انجام فعالیت ها و تولیدات پژوهشی، تحقیقات در دانشگاه ها باید تقاضا محور باشد.
رئیس دانشگاه نیشابور همچنین یادآور شد: ورود به این عرصه نیازمند تغییر نگرش دانشگاه ها نسبت به جایگاه پژوهش و کاربردی کردن آن است. به این منظور می بایست در کرانه های دانش حرکت کنیم و از دانش رایج در جهان عقب نمانیم. درعین حال به نیاز های جامعه توجه داشته باشیم. در واقع باید جهانی فکر کنیم و منطقه ای عمل کنیم.
دکترقنوات درادامه سخنان خود گفت: در دانشگاه نیشابور این روند نسبت به اهمیت جایگاه پژوهش آغازشده است. دراین راستا شورای تخصصی پژوهشی دانشگاه نیشابور با ترکیب اعضا رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است که برنامه ریزی، سایست گذاری و نظارت در حوزه پژوهش و فناوری جزو وظایف این شورا می باشد. همچنین موضوع تخصیص اعتبار پژوهشی به اعضای هیئت علمی به صورت جدی درحال پیگیری است. این تعیین اعتبار برای هر عضو هیئت علمی با توجه فعالیت های پژوهشی گذشته وی انجام می شود. تقویت منابع کتابخانه ای، سیاست تشویق مقالات و تشکیل هسته های پژوهشی در گروه های آموزشی، صرفه جویی دربودجه های جاری به منظور استفاده در زیر ساخت های پژوهشی از جمله مواردی است که به آنها خواهیم پرداخت.
دکتر قنوات درپایان سخنان خود ازمعاونت آموزشی و پژوهشی، مدیریت پژوهشی و روابط عمومی دانشگاه برای برپایی برنامه های هفته پژوهش قدردانی کرد.
سپس حجت الاسلام والمسلیمن قربانی نماینده ولی فقیه دردانشگاه نیشابور، ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه ربیع الاول و آغازهفته پژوهش، با بیان حدیثی از حضرت علی (ع) از منظر دینی به بیان اهمیت جایگاه تحقیق و پژوهش پرداخت. همچنین درادامه سخنان خود به تقاضا محور بودن پژوهش و تحقیق تإکید کرد.
هم چنین دکترفرخ فر معاونت آموزشی و پژوهشی دانشگاه نیشابور اطلاعاتی از وضعیت پژوهشی دانشگاه نیشابور در سال 1393 را درمقایسه با سایر دانشگاه های منطقه ارائه و اشاره کرد: دراغلب معیارهای مورد بررسی، دانشگاه نیشابور نسبت به دانشگاه های منطقه درجایگاه مناسبی قرار دارد.
وی همچنین درگزارش خود به بررسی نقاط ضعف و آسیب شناسی آن پرداخت.
درپایان این مراسم از پژوهشگران برتر دانشگاه نیشابور تقدیر شد .