تجلیل از مهندسان برتر استان فارس در سال 94

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۹ کد : ۷۷۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۴
آیین بزرگداشت روز مهندسی ، با حضور استاندار فارس، رئیس دانشگاه شیراز ، جمعی از استادان دانشکده های مهندسی و مهندسان فعال استان در تالار خوارزمی دانشگاه شیراز برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ...
آیین بزرگداشت روز مهندسی ، با حضور استاندار فارس، رئیس دانشگاه شیراز ، جمعی از استادان دانشکده های مهندسی و مهندسان فعال استان در تالار خوارزمی دانشگاه شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، مهندس سید محمد علی افشانی، استاندار فارس در سخنانی اظهار داشت: لفظ آزادی و آزادگان در ادبیات کهن ما که به ایرانیان نسبت داده شده ، بسیار معنا دار و درست بوده است.
مهندس افشانی ضمن ابراز خرسندی از حضور در دانشگاه شیراز افزود: زمانی استان در مسیر توسعه قرار می گیرد که بخش وسیعی از محور تصمیم گیری و محور تصمیم سازی دانشگاه باشد و رابطه تنگاتنگی بین دانشگاه و مدیران و تصمیم گیران باشد.
استاندار فارس گفت: برهیچ کس پوشیده نیست که مهندسی تمدن ساز است وبخش قابل توجهی از تمدن بشری حاصل تلاش مهندسان است.
مهندس افشانی ابراز داشت: تکامل تمدن بشری نیز درگرو تکامل مهندسی است و ساختمان هایی که در اطراف جهان وجود دارد بیانگر هنر، معماری و حتی جهان بینی ادوار مختلف تاریخ است و با بررسی هر ساختمان می توان به جهان بینی مردم در آن مقطع زمانی پی برد.
استاندار فارس  گفت: بناهایی تاریخی به عنوان بخشی که بیانگر دانش و هنر و خلاقیت انسان ها در دوره های تاریخی بوده، برای ما بسیار آموزنده می باشد.
مهندس افشانی ادامه داد: همه این موارد معرف سیر تکاملی بشر بوده و نشان می دهد که تمام فراز و فرودهایی که وجود داشته به چه صورت بوده است و بناهایی مثل اهرام ثلاثه ، دیوار چین و تخت جمشید در فارس از این نوع هستند.
وی افزود: همیشه رابطه ناگسستنی بین هنر و جهان بینی و دانش بشری بوده و مادر مهندسی در جهان اساساً راه و ساختمان می باشد و از آنجایی شروع شد که بشر برای زیست خود نیازمند جا و مکانی امن بود و به فکر سر پناه افتاد.
استاندار فارس گفت: براساس تحقیقات آکادمی روسیه اولین شهری که بنا نهاده شد و مدنیت و شهرنشینی از آن آغاز شد شهر شوش بوده که کاخ آپادانا در آن واقع شده است.
مهندس افشانی ابراز داشت: آغاز تمدن بشری از ایران بوده و اساساً بشریت با علم مهندسی عمران مدنیت و شهر نشینی را شروع کرده است و با تحقیقات عظیمی که روس ها انجام داده اند این مطلب را با کد و شماره صفحه در جلد پنجم تاریخ نوشته اند.
استاندار فارس گفت: امروز تعاریف در حوزه مهندسی کمی متفاوت شده و باید به تعاریف جدید توجه ویژه داشته باشیم.
وی ادامه داد: مدیریت انرژی یکی از موضوعات حوزه مهندسی می باشد و مهندسی به معنای توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست می باشد که توسعه پایدار نیز به معنای پاسخگویی به نیازهای امروز بدون فدا کردن حقوق نسل های آینده خواهد بود.
مهندس افشانی افزود: این امر زمانی میسر است که جامعه مهندسی ما اخلاق حرفه ای داشته باشد. زمانی مهندسین می توانند اخلاق حرفه ای را رعایت کنند که مسئولیت اجتماعی داشته باشند.
استاندار فارس افزود: سازمان نظام مهندسی، انجمن مهندسان مشاور و دانشگاه باید دست در دست هم دهند و دانشگاه باید به عنوان مرکز ثقل فعالیت کند چرا که اگر این چنین شود در مراجع فنی تصمیم گیری بخشی از مشکلات حل می شود.
مهندس افشانی گفت: انتظارم از دانشگاه شیراز این است که در زمینه کار آفرینی و تشکیل شرکت های دانش بنیان و راه اندازی سایر رشته های مهندسی پیش قدم باشد و توان مضاعفی را در آینده برای رسیدن به آنچه که نیاز استان فارس می باشد صرف کند.
دکتر مجید ارشاد ، رئیس دانشگاه شیراز هم در آیین تجلیل از مهندسان گفت : همه پیشرفت های کشور و دنیا نتیجه کار و تلاش مهندسان است و این نتایج با پشتکار و نوآوری به دست آمده است.
وی افزود : اگر فضایی برای به کار گیری شور و نشاط مهندسان جوان در بخش های مختلف جامعه فراهم شود پیشرفت های بیشتری حاصل می شود.
دکتر ارشاد با تاکید بر رسالت اجتماعی دانشگاه ها و ضرورت پاسخگویی به نیازهای جامعه اظهار داشت : دانشگاه شیراز دارای 4 دانشکده مهندسی است و نقش بسزایی را توسعه همه جانبه استان و کشور ایفا می کند.
وی به عنوان نمونه به قراردادهای نفتی دانشگاه شیراز در 2 سال اخیر اشاره کرد و گفت : با اجرای این طرح های پژوهشی و ازدیاد برداشت از مخازن ، میلیاردها تومان نصیب این مملکت می شود.
رئیس دانشگاه شیراز وظیفه کنونی دانشگاه ها را نگاه به جامعه، حل مشکلات مردم و کارآفرینی توصیف و خاطر نشان کرد :ارتباط معنی دار صنعت با دانشگاه باید گسترش یابد تا چرخه تبدیل علم به ثروت و فناوری تکمیل شود.
دکتر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری 2 انتخابات مهم در 7 اسفندماه گفت : به راستی که مردم یک حماسه جدید و بی نظیر خلق کردند و هم اکنون بار مسئولیت  مسئولان دوچندان می شود.
رئیس دانشگاه شیراز در ادامه از پیگیری و حسن تدبیر استاندار فارس برای حل مسئله زمین های دانشگاه شیراز قدردانی کرد.