تاکید بر همکاری دوجانبه علمی، فنی و آموزشی بین دانشگاه‌های ایران و عراق

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۸ کد : ۷۶۶۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۳۶
در سفر هیئت نمایندگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عراق بر همکاری‌های دوجانبه علمی، فنی و آموزشی بین دانشگاه‌های ایران و عراق تاکید شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نخستین روز از برنامه‌های ای...
در سفر هیئت نمایندگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عراق بر همکاری‌های دوجانبه علمی، فنی و آموزشی بین دانشگاه‌های ایران و عراق تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در نخستین روز از برنامه‌های این سفر، هیئت نمایندگی وزارت علوم با سفیر ایران در عراق ملاقات کرد.
در این دیدار که با حضور رایزن فرهنگی ایران، قائم مقام وزیر در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی، مدیر کل دانشجویان خارجی سازمان امور دانشجویان و تنی چند از رؤسای دانشگاه‌های کشور انجام شد، زمینه‌های همکاری دانشگاه‌های ایران و عراق مورد بررسی قرارگرفت.
در این نشست همچنین بر مزیت‌ها و اولویت‌ها و همکاری‌های دوجانبه علمی، فنی و آموزشی بین دانشگاه‌های ایران و عراق تاکید شد و اشتراکات ملی و مذهبی و منطقه‌ای بین دو کشور به عنوان عامل تقویت و ارتقای همکاری‌های آینده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
همچنین در جلسه هیئت ایرانی با دکتر "حسین ابراهیم صالح شهرستانی" وزیر علوم عراق، وی با ابراز شگفتی از پیشرفت دانشگاه‌های ایران، آمادگی و تمایل دانشگاه‌های عراق برای همکاری بیشتر با دانشگاه‌های ایران به خصوص در زمینه تبادل استاد و دانشجو را اعلام کرد.
دکتر محمدصالح اولیاء رئیس دانشگاه یزد نیز برای همکاری با دانشگاه‌های عراقی به خصوص در زمینه مدیریت بیابان و محیط زیست، معماری و فناوری اطلاعات و ارتباطات اعلام آمادگی کرد.
در این جلسه همچنین رؤسای هر یک از دانشگاه‌ها به ارائه توانمندی‌های خود پرداختند.
در ادامه این سفر، هیئت ایرانی از دانشگاه بغداد که بزرگترین دانشگاه عراق محسوب می‌شود، همچنین تعدادی از دانشکده‌های آن بازدید کردند.
در نشستی که با حضور اعضای این هیئت و مدیران این دانشگاه برگزارشد، روسای دانشگاه‌های علم و صنعت و یزد به معرفی توانمندی‌های هر یک از دو دانشگاه پرداختند و هر یک آمادگی خود را برای اعطای ۱۰ بورس دکترا به دانشجویان دانشگاه بغداد اعلام کردند.
در بازدید از دانشگاه تکنولوژی بغداد، دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی آمادگی خود را برای همکاری در زمینه تربیت دانشجویان مهارتی اعلام کردند.
همچنین در بازدید هیئت ایرانی از دانشگاه النهرین بغداد، توانمندی‌های این دانشگاه که با وجود سابقه نسبتا کمتر به دستاوردهای خوبی رسیده است، معرفی شد.
در ادامه، روسای دانشگاه‌های یزد، الزهرا (س) و امام رضا (ع) با معرفی دانشگاه خود آمادگی خود را برای اعطای ۱۰ نفر بورس دکترا علاوه بر تبادل استاد و دانشجو و تعریف پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، اعلام کردند.