تأکید سرپرست موسسات دانش بنیان کشور بر نقش محوری دانشگاه ها

۱۲ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۰ کد : ۷۶۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۲
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد با تبیین مسایل اجرایی و قوانین شرکت های دانش بنیان، بر نقش محوری دانشگاه ها در توسعه این ...
تأکید سرپرست موسسات دانش بنیان کشور بر نقش محوری دانشگاه ها
سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه یزد با تبیین مسایل اجرایی و قوانین شرکت های دانش بنیان، بر نقش محوری دانشگاه ها در توسعه این شرکت ها تأکیدکرد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر سیدمحمد صاحبکارخراسانی در خصوص نقش دانشگاه ها در توسعه شرکت های دانش بنیان گفت: برای اعضای هیئت  علمی یک سری قوانین  و مقررات خاصی برای تعامل با شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است.مهمترین نقش دانشگاه تربیت نیروهای انسانی متخصص و فناور است که بتوانند در شرکت های دانش بنیان مشغول به کار شوند و این بسیار مهم است و جهت گیری دانشگاه باید به این سمت باشد.
وی افزود: دانشگاه می تواند برای تربیت این نیروها علاوه بر دروسی که دانشجو می گذراند یک سری دروس تکمیلی مثل کارآفرینی یا نوشتن طرح تجاری و آشنایی با قوانین مالیاتی و بیمه ای ارائه شود.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شرکت های دانش بنیان گفت: تعریفی که مقام معظم رهبری دارند این است که یکی از اساسی ترین کارها در مقوله اقتصاد مقاومتی، تأسیس و توسعه شرکت های دانش بنیان است.
وی افزود: بنا بر نظر مقام معظم رهبری باید در تشخیص شرکت های دانش بنیان دقت شده و شاخص های آن باید استاندارد سازی شود.
وی در ادامه به تشریح قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان پرداخت و در خصوص آیین نامه ها و قوانین شرکت های دانش بنیان گفت: باید اقتصاد کشور دانش بنیان شود و شرکت ها به سمت فناوری شدن و تولید ثروت از فناوری سوق داده شود.
 دکتر صاحب کار در تشریح قانون حمایت از موسسات و شرکت های دانش بنیان گفت: دراین قانون 13 نوع حمایت قانونی از شرکت های دانش بنیان پیش بینی شده است که یکی از آنها صندوق نوآوری و شکوفایی است.
وی در ادامه گفت: منطقی که برای شرکت های دانش بنیان مد نظر بوده است این است که شرکت های برتر را در حوزه فناوری جدا کنیم و مورد حمایت قرار دهیم تا بقیه شرکت ها انگیزه برای ارتقا داشته باشند.
وی شرکت های دانش بنیان را در سه رده  معرفی کرد و گفت: رده اول مربوط به شرکت های نوپاست که معیارهای ارزیابی آنها ساده تر است که یک سری از افراد چه عضو هیئت علمی چه غیر هیئت علمی یک ایده ای را پیگیری می کنند البته حمایت هایی هم که از این شرکت ها صورت می گیرد در سطح پایین است. بدون مالیات و بیمه هستند و بیشتر از دوسال نمی توانند در حالت نوپا بمانند، رده دیگر شرکت های تولیدکننده کالا و خدمات دانش بنیان هستند که به اینها بیمه و مالیات تخصیص داده می شود ولی در عین حال از حمایت های گسترده تری برخوردارند، رده سوم شرکتهای بسیار بزرگ هستند که فروش بسیار بالایی دارند ومعیارهای خاصی دارند و حمایت های خاصی از آنها می شود این ها در اقتصاد کشور تحرک جدی ایجاد می کنند.
وی در خصوص کالاهای خدمات دانش بنیان گفت: کالاهایی که در حوزه فناوری بالا یا متوسط به بالا باشد یا نیاز به تحقیق و توسعه داشته باشد و یا ارزش افزوده بالایی ناشی از فناوری داشته باشد وهمچنین کالاهایی که تحریم هستند مورد حمایت ویژه قرار می گیرند.
 وی افزود :در سایت www.daneshbonyan.ir تمام آئین نامه ها و قوانین و مصوبات کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان به روز اعلام شده است و این سایت به عنوان بانک اطلاعاتی کامل در دسترس عموم است.
دکتر صاحبکار با اشاره به روند تأسیس یک شرکت دانش بنیان، اظهار کرد: دو دسته کارگزاران تخصصی و کارگزاران منطقه ای برای ارزیابی شرکت ها وجود دارند و در هر منطقه از کشور که توانایی فناوری وجود داشته باشد یک شبکه ایجاد می شود.
 وی افزود:ما در کشور 12منطقه جغرافیایی تشکیل داده ایم که در هرکدام از منطقه جغرافیایی برترین نهادی که تعامل بیشتری برای ارزیابی شرکت دانش بنیان داشته است آن را به عنوان کارگزار انتخاب می کنند در حال حاضر در منطقه جغرافیایی یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان پارک علم و فناوری یزد مسئول این کار است.
وی با بیان اینکه عضو هیئت علمی نیروی تمام وقت دانشگاه است، توضیح داد: درقانون برنامه پنجم توسعه ماده 17 تبصره 4 اعضای هیات علمی می توانند با موافقت هیئت امنای دانشگاه نسبت به تشکیل موسسات شرکت های صددرصد خصوصی دانش بنیان اقدام و یا در این موسسات شرکت کنند.
وی در خصوص لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت گفت: دانشگاه ها و موسسات عالی و پژوهشی  دولتی و غیردولتی مجاز هستند با ایجاد و مشارکت در شرکت های دانش بنیان که حداکثر 49 درصد سهام آنها متعلق به دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و بقیه سهام متعلق به اعضای هیات علمی و دانشجویان و سایر سهامداران بخش خصوصی است نتایج تحقیقات اعضای هیئت علمی و دانشجویان خود را تجاری سازی کنند.
وی افزود: در قانون های قبلی این مطرح بود که یک عضو هیئت علمی می توانست سهام دار یک شرکت شود ولی در این لایحه مطرح است که خود دانشگاه می تواند سهام دار یک شرکت شود.
وی در  پایان دانشگاه یزد را به عنوان یک نمونه خوب عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک به عنوان دانشگاه کارآفرین در کشور مطرح شود.
دکتر محمد صالح اولیا ، رییس دانشگاه یزد نیز در این نشست با اشاره به اینکه جهت گیری دانشگاه یزد باید تغییر کند و از این به بعد همه کارهای پژوهشی باید در قالب شرکت های دانش بنیان انجام شود گفت: در آینده دانشگاه ها نمی توانند صرفا به آموزش متکی باشند و اساتید باید درگیر اقتصاد دانش بنیان شوند.
وی افزود: سیاست های اقتصاد مقاومتی به تقویت نقش دانشگاه ها در اقتصاد کشور کمک کرده است و عملا دانشگاه باید وارد این حوزه شود و فعالیت هایش باید به گونه ای تنظیم شود که به اقتصاد دانش بنیان کمک کنند.
در پایان این نشست سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به سؤالات حاضران پاسخ گفت.
 

( ۱ )