پیشکسوت علم فیزیک درایران: سهم پژوهش ایران از تولید ناخالص داخلی نیم درصد است

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۹ کد : ۷۶۰۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۴۳
دکترفرهاد اردلان محقق وپیشکسوت علم فیزیک ایران گفت: سهم پژوهش ایران ازتولید ناخالص داخلی نیم درصد است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراردلان در زنگ اندیشگاه پیشرفت علم در ایران در دانشگاه کاشان، ...
دکترفرهاد اردلان محقق وپیشکسوت علم فیزیک ایران گفت: سهم پژوهش ایران ازتولید ناخالص داخلی نیم درصد است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتراردلان در زنگ اندیشگاه پیشرفت علم در ایران در دانشگاه کاشان، گفت: این در حالی است که درسند چشم انداز بیست ساله کشور پیش بینی شده که رقم سهم پژوهش بایستی به دو و نیم درصد برسد.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم کار جدید علمی ارائه دهیم باید به گذشته و تاریخچه علم بیندیشیم، افزود: ورود علم به ایران از سال های 1310 تا 1313 دردانشگاه تهران بود که دراین زمان یک سری افراد در زمینه علوم کارشان را شروع کردند.
دکتراردلان با اشاره به اینکه علم دراین دوران تنها آموزش بود نه پژوهش، گفت: در سال 1370 با ایجاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان و پژوهشگاه دانش های بنیادی  ipm و راه اندازی دوره دکترا در دانشگاه شریف علم به معنای واقعی و متعارف جهانی هم درسطح آموزش و هم در بعد پژوهش درایران شکل گرفت.
محقق و پیشکسوت علم فیزیک ایران، به رتبه 17 ایران در تولید علم اشاره کرد و گفت: رتبه ایران به لحاظ کمی خوب ولی وضعیت کیفی پژوهش درایران  بسیار پایین است.
دکتراردلان ورود علوم بین رشته ای و جدید را برای توسعه علمی لازم دانست و گفت: ایجاد مراکز تحقیقاتی و برگزاری سمینار های علمی و تبادل اطلاعات  گامی در راستای پیشرفت علم در ایران است.