پیش‌بینی رفتار ارتعاشی سازه‌های صنایع هوافضا با مدل ریاضی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۱۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۵ کد : ۷۶۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۱۲
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدلی ریاضی ارائه کرده‌اند که قادر است رفتار ارتعاشی قطعات نانوکامپوزیتی پوسته مخروطی را پیش‌بینی کند که نتایج این طرح در صنعت هوافضا، صنایع نفت و گاز و نیروگاه‌های هسته...
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر مدلی ریاضی ارائه کرده‌اند که قادر است رفتار ارتعاشی قطعات نانوکامپوزیتی پوسته مخروطی را پیش‌بینی کند که نتایج این طرح در صنعت هوافضا، صنایع نفت و گاز و نیروگاه‌های هسته‌ای قابل استفاده خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، یاسین حیدرپور، دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و محقق طرح اظهار کرد: قطعات کامپوزیتی پوسته مخروطی به عنوان اجزای ساختاری در صنایع مدرنی نظیر هوافضا و مکانیک استفاده می‌شوند.
حیدرپور در ادامه گفت : در برخی کاربردها این عناصر تحت چرخش با سرعت زاویه‌ای ثابت قرار دارند. در نتیجه‌ی تنش‌های اولیه ناشی از نیروهای گریز از مرکز و نیروی کوریولیس (Coriolis) امکان تغییر در ویژگی‌های ارتعاشی آن‌ها دور از انتظار نیست. از این رو ارزیابی دقیق ویژگی‌های ارتعاشی این قطعات تحت شرایط عملیاتی در طراحی و ساخت آن‌ها ضروری است.
وی افزود: این کار تحقیقاتی به بررسی ارتعاشات مواد مرکب تقویت شده با نانولوله‌های کربنی در پوسته‌ی مخروطی دوار می‌پردازد و چیدمان متفاوت نانولوله‌ها و همچنین اثرات نیروی کوریولیس بر روی فرکانس پوسته‌های دوار مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. در واقع تلاش شده تا با بررسی اثرات کوریولیس در سازه‌های با سرعت چرخش بسیار بالا، مدلی ریاضی برای آن ارائه شود.
محقق طرح تصریح کرد: با این مدل‌سازی می‌توان سیستم‌های دوار و ارتعاشات آن‌ها را پیش بینی و پاسخ آن‌ها را بهبود بخشید. این امر موجب افزایش بهره‌وری، چگالی کم، استحکام بالا و طول عمر زیاد این سازه‌ها خواهد شد.
این محقق در خصوص نتایج به دست آمده عنوان کرد: شتاب کوریولیس، نحوه قرار گرفتن نانولوله‌های کربنی و کسر حجمی آن‌ها تأثیر چشمگیری بر روی فرکانس پوسته‌های مخروط دوار می‌گذارد، به عنوان مثال با افزایش سرعت چرخش پوسته، تأثیر شتاب کوریولیس بر فرکانس‌ها افزایش می‌یابد. همچنین در سرعت‌های بالا و زاویه رأس زیاد پوسته مخروطی، فرکانس‌های ناشی از چیدمان متقارن نانولوله‌ها بزگتر از چیدمان نامتقارن هستند.