پیام نوروزی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای

۱۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۰ کد : ۷۵۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۳۵
دکتر مسعود شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای به مناسبت سال جدید و آغاز فصل بهار پیام تبریکی صادر کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل این پیام بدین شرح است : حلول سال جدید و آغاز فصل بهار را ...
پیام نوروزی رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای
دکتر مسعود شفیعی رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای به مناسبت سال جدید و آغاز فصل بهار پیام تبریکی صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل این پیام بدین شرح است :
حلول سال جدید و آغاز فصل بهار را به یکایک همکاران و دانشجویان عزیز دانشگاه فنی و حرفه‌ای و همه ایرانیان تبریک و شادباش می‌گویم.
در فرهنگ عرفانی ما بهار و زندگی دوباره طبیعت همواره دستمایه‌ای بوده است، برای پرداختن به حالات دل و کشف ابعاد معنوی پدید‌ه‌های این جهانی.
مولوی در مقام عارفی نواندیش، دربارۀ جلوه‌های معنوی بهار، به فراخی سخن گفته است اما ابیات زیر یکی از زیباترین برداشت های او از بهار طبیعت است.
گفت پیغمبر به یاران زینهار                          تن مپوشانید از باد بهار
زان که با جان شما آن می‌کند                     کان بهاران با درختان می‌کند
لیک بگریزید از سرد خزان                        کان کند کو کرد با باغ و رزان
راویان این را به ظاهر برده‌اند                     هم بر آن صورت قناعت کرده‌اند
آن خزان نزد خدا نفس و هواست                 عقل و جان عین بهارست و بقاست
در این ابیات مولوی حدیثی معروف از پیامبر اعظم(ص) را مدار سخن قرار داده که می‌فرماید «ان لربّکم فی ایام دهرکم نفحات الا فتعرضوا لها» : همانا در روزهای زندگی و عمر شما، نسیم‌هایی وزیدن می‌گیرد. پس هوشیار باشید و خود را در معرض آنها قرار دهید.
خلاصه برداشت مولوی از حقیقت بهار، علاوه بر تأثیرات تجلّیاتی که در طبیعت برجای می‌گذارد و زیبایی‌هایی که با شکفتن گل و ریحان به همراه دارد و به راستی یکی از مظاهر بزرگ خلقت و آیات الهی به شمار می‌رود، این است که هر پدیده‌ای را از دیدگاه بیرونی و درونی می‌توان تحلیل کرد. بعد بیرونی بهار همان زیبایی‌هایی که در عرصه طبیعت آشکار و پدیدار می‌شود و اهل ظاهر صرفاً همان‌ها را می بیند. اما بهار در بعد درونی آن تجلی عقل در جان آدمی و دور ساختن وجود خود از زمزمه‌های هوا و هوس و نفس‌پرستی است. بر این مبنا شایسته است که جملگی در سال جدید افزون بر بهره‌برداری از نعمت‌های طبیعی فصل بهار، به عالم درون خویش  نیز سیری کرده و در مسیر رشد و تعالی عقلی خود قدمی برداریم.
مثلی که در بیان امام صادق(ع) چنین معرفی شده است: قال رجل له - علیه السلام - ما العقل ؟ قال: ما عبد به الرحمن و اکتسب به الجنان، کسی از امام صادق(ع) سوال کرد عقل چیست؟ حضرت پاسخ داد: عقل خیری است که به وسیله آن خداوند پرستش شود و بهشت به دست آید. درک این مفاهیم بلند و روشنگر از حقیقت بهار می‌تواند بهترین هدیه و دست‌آورد برای همه ما در سال جدید و بهار طبیعت باشد.
در پایان امید به آن دارم که سال جدید، به پشتوانه عقل و ایمان و اتکال به ذات ربوبیّت بتوانیم در مسیر ایجاد تحوّل و شکوفایی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای قدم‌های مثبتی برداشته و جایگاه دانشگاه را در عرصه‌های گوناگون بیش از پیش ارتقا بخشیم.
سعادت, سلامت و شادکامی شما را از درگاه خداوند منان خواهان و خواستارم.