پیام سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی برای نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات دانشگاه

۱۲ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۴۴ کد : ۷۴۹۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۳۲
دکتر محمد اخباری سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی و رئیس نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات دانشگاه جامع علمی کاربردی خطاب به نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات پیامی صادر کرد. به گزارش روابط ع...
دکتر محمد اخباری سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی و رئیس نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات دانشگاه جامع علمی کاربردی خطاب به نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات پیامی صادر کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در متن دکتر اخباری آمده است:
حیات جامعه منوط به حیات دانشگاه‌های آن است از این رو اگر هر دانشگاه به عنوان یک کانون علمی اجتماعی بزرگ در یک کشور در سطح بالایی نباشد، آن جامعه نیز دچار افول خواهد شد. یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های دانشگاه جامع پیوند علم و صنعت است.
به این منظور تحول در ساختار کلان آموزش های کاربردی شغل محور به منظور دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و کشف استعدادهای داخلی نیز بسیار مهم است بنابراین ما باید از درون نیرو تربیت کرده و برای فعالیت و ارتقای افراد توانمند فضایی باز ایجاد کنیم تا با افزایش قابلیت های خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی در حوزه آموزش های مهارتی کشور و بستر سازی مناسب به منظور ایجاد انگیزه برای جذب افراد مستعد و توانمند به حوزه های مذکور و افزایش فرصتهای کیفی در حوزه آموزش های علمی کاربردی با مشارکت دستگاه های مرتبط و توسعه ظرفیت‌های اشتغال، بیانات رهبری معظم در خصوص کارآفرینی به عنوان یک عبادت و ارزش آفرینی محقق شده و خواسته‌های دولت تدبیر و امید درتربیت نیروی کارآفرین را برآورده سازد.
در همین راستا تاکید وزیر علوم مبنی حرکت به سمت دانشگاه هاى مهارت گرا و تربیت مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها به منظور کسب توانایی ایجاد شغل، نگاه ما را به حال و آینده روشن می سازد، لذا دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان دانشگاه نسل سوم وظیفه دارد ضمن شناسایی خلاقیت‌ها به صورت ماموریت گرا عمل کند و به وسیله منطبق کردن اهداف با واقعیت های جامعه و به ویژه بازار کار به عنوان یک اصل در برنامه‌ریزی استراتژیک، آرمان گرایی را از جنس قابل دسترس گرداند.
اساساً جشنواره اختراعات و ابتکارات با همین رویکرد پایه ریزی شده و محورهای این دوره نیز با رویکرد "کاربرد در شهر" برای نخستین بار طراحی و تنظیم شدند لذا محصول دانشگاه جامع باید به جامعه و تولید پیوند زده شود تا تولید علم در کنار فناوری و نوآوری به تولید صنعت و خدمات گره خورده تا بتوانیم از طرفی محصول دانشگاه را در جامعه لمس کنیم و از طرف دیگر دانشگاه جامع باید به عنوان دانشگاه کارآفرین بتواند دانش را تبدیل به ثروت و مهارت را نیز تبدیل به منافع ملی گرداند.
امید است شما عزیزان با بهره مندی از فضای تجاری سازی جامع و نوین ایجاد شده در این جشنواره که متشکل از دستاوردهای علمی و چالش های کاربردی است موفق به بکارگیری دانش گرانبهای خویش و رفع چالش های فناوری در کشور شوید.