پیام تبریک سرپرست وزارت علوم به مناسبت آغاز سال تحصیلی

۳۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۲ کد : ۷۰۵۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۱۸
دکتر محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید پیام تبریکی خطاب به دانشجویان و جامعه دانشگاهی کشور صادر کرد . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل این پیا...
پیام تبریک سرپرست وزارت علوم به مناسبت آغاز سال تحصیلی
دکتر محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید پیام تبریکی خطاب به دانشجویان و جامعه دانشگاهی کشور صادر کرد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، متن کامل این پیام بدین شرح است :
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه بر نگذرد
آغاز ماه مهر و سال تحصیلی جدید را به همه استادان، پژوهشگران، فناوران، دانشجویان و کارکنان عزیز و ارجمند دانشگاه¬ها، پژوهشگاه¬ها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک¬های علم و فناوری کشور صمیمانه تبریک می¬گویم و تقارن شروع فصل جدید فعالیت دانشگاه¬ها با ابلاغ سیاست¬های کلی علم و فناوری توسط مقام معظم رهبری را به فال نیک می-گیرم و از محضر ایشان بابت تعیین سیاست¬هایی که مسلماً منشا تحولات و تغییرات اساسی در نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری کشور عزیزمان خواهد بود، صمیمانه تشکر می¬کنم.
فرصت را مغتنم می¬شمارم و از خانواده بزرگ دانشگاهی ایران می-خواهم که با بازاندیشی در نقش، توان و مسئولیت خویش در سال پیش-رو، افق¬های نوینی را به روی توسعه و پیشرفت کشور بگشایند و با تعاطی افکار و تشریک مساعی در تنظیم نقشه راه و تعیین برنامه¬های عملیاتی برای تحقق سیاست¬های ابلاغی تلاش کنند.
بی شک، «توسعه علمی» کلید توسعه همه جانبه و پایدار است. اگر علم توسعه یابد، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و جامعه نیز در مسیر و سمت توسعه و پیشرفت قرار می¬گیرد و حرکت کشور به سوی اهداف متعالی شتاب می¬یابد. سخن رهبر معظم انقلاب در این باب گویاست که «اقتدار حقیقی یک ملت در گرو علم است، علم است که بقیه منابع و مایه¬های اقتدار را به کشور ارزانی می¬دارد».
امروز استمرار سنت علم¬اندوزی که با ظهور پیامبر رحمت و معرفت، حضرت ختمی مرتبت(ص) و سریان و جریان زلال وحی در رگ¬های پیکره سرزمین¬های اسلامی، جان گرفت، جز با مجاهدت خالصانه در راه گسترش مرزهای دانش امکان¬پذیر نیست و استادان و پژوهشگران و فناوران و جوانان دانشجوی ایرانی نباید افتخار پیشتازی در این عرصه را به دیگران واگذار کنند.
علم در زمین زنده می¬روید و درخت دانش در هوای پاک بار می¬گیرد. دانشگاه که نهادی زنده و پویا و هم¬پیوند با پیرامون خویش است، متناسب با محیط و فضایی که در آن می¬زید جان می¬گیرد و یا کم رمق می¬شود. دانشگاه فعال، نقاد و سرزنده نشانه حیات و سلامت و دانشگاه منفعل، بی تفاوت و دلمرده علامت رکود و بیماری جامعه است. از دانشگاهی که دارای انضباط، اعتبار و اقتدار علمی است، نظام و جامعه بیشترین سود را می¬برند و از دانشگاهی که دچار بی¬قانونی، فساد و بی¬رونقی علمی شود بیشترین زیان حاصل می¬شود.
من از همه دانشگاهیان و دانشجویان عزیز می¬خواهم که با اندیشه و عزمی نو سال جدید تحصیلی را به سال فعالیت و مشارکت در پیشبرد توسعه علمی و کمک به دولت در برآوردن خواسته¬ها و مطالبات مردم تبدیل کنند. جامعه دانشگاهی نمی¬تواند و نباید در برابر نیازهای جامعه و مسائل کشور بی¬تفاوت و نظاره¬گر باشد، دانشگاه علاوه بر داشتن نقش اساسی در تولید دانش، آموزش، پژوهش و فناوری مسئولیت دارد که به عنوان «کانون تفکر» و «عقل نقاد» جامعه نقش آفرینی کند. لازمه ایفای این نقش به رسمیت شناختن جایگاه واقعی دانشگاه و توجه به حقوق وحرمت دانشگاهیان از سوی نهادهای رسمی کشور است.
دولت تدبیر و امید که برآمده از خواست و رأی اکثریت مردم است، از آغاز تاکنون در پی آن بوده است که فرصت¬های شکوفایی و توسعه علم را در دانشگاه فراهم سازد و از تنگناهای بیرونی و درونی که جایگاه علم را در دانشگاه و نقش دانشگاه را در جامعه تنزل می¬دهند، بکاهد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تداوم همین سیاست، خود را از این پس نیز موظف به پیشبرد روند فزاینده تولید علم دردانشگاه»، «بازگرداندن کیفیت علمی به دانشگاه» و ارتقای نقش دانشگاه در حل مشکلات و معضلات اجتماعی و اقتصادی کشور» می¬داند.
نکته مهم دیگر اینکه امروز جامعه ما بیش از هر دوره¬ای به تحکیم بنیان¬های اخلاقی و ترمیم بافت¬های آن نیازمند است و ازآنجاکه دانشگاه علاوه بر اینکه بنیادی علمی است، دارای کارکرد فرهنگی نیز هست، به استادان و دانشجویان ارجمند یادآوری می¬کنم که بر اساس آموزه¬های مکتبی و تعالیم رهبران و بزرگان دینی، علم و تعلیم و تعلم باید همواره با تهذیب و اخلاق قرین و هم¬نشین باشد. اینجانب به¬عنوان یک دانشگاهی از عموم مجاهدان راه دانایی و فناوری و پژوهش خواستارم که با جدیت تمام از سرمایه عمر و توشه جوانی و سرزندگی خود برای همگانی ساختن فضایل اخلاقی در کنار توسعه علم بهره گیرند و پرواز تعالی بخش جامعه در آسمان دنیای جدید را میسر سازند.
امید است همه استادان، محققان، دانشجویان و کارمندان گرانقدر در فضایی آکنده از امید و اعتماد و عقلانیت دست به دست هم دهند و با همدلی و همکاری هرچه بیشتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در عمل به وظایف قانونی، تحقق برنامه¬ها و فراهم آوردن لوازم و قواعد توسعه علمی کشور یاری کنند. وظیفه، برنامه و قاعده¬ای که فصل مشترک همه آنها، تلاش برای ایجاد و تثبیت فضایی امن، آرام و عقلانی در دانشگاه و تعهد به آزادی تحقیق، تعلیم، نقد و گفت¬و¬گو و اقدام در چارچوب خرد و منطق است.
از مدیران دانشگاه¬ها و مؤسسات آموزش¬عالی و پژوهشگاه¬ها و مراکز علم و فناوری درخواست دارم که سازوکاری را اتخاذ کنند که هیچ حرکت سرنوشت¬ساز و سیاست¬گذاری کلانی در سطح دانشگاه و جامعه، بدون اتکا به منبع دانش و پژوهش صورت نپذیرد و از هیچ کوششی در راستای شتاب بخشیدن به توسعه علمی و تحقق سند چشم¬انداز علمی کشور دریغ ننمایند.
بار دیگر آغاز فعالیت مراکز آموزش¬عالی را در سال تحصیلی 94-93 تبریک گفته و دوره¬ای پربرکت را در ظلّ عنایات الهی و توجهات حضرت ولی امر (عج) برای دانشگاهیان عزیز و عموم فرهنگیان و فرهیختگان آرزو می¬کنم.