پهپاد آتراتوس در دانشگاه فردوسی مشهد ساخته شد

۲۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۱ کد : ۷۰۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۷۷
گروه مکانیک هوافضای دانشگاه فردوسی مشهد موفق به طراحی و ساخت «پهپاد آتراتوس» با کاربردهای گسترده‌ در جنگل‌بانی، کنترل ترافیک، هواشناسی و نقشه‌برداری شدند.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رض...
گروه مکانیک هوافضای دانشگاه فردوسی مشهد  موفق به طراحی و ساخت «پهپاد آتراتوس» با کاربردهای گسترده‌ در جنگل‌بانی، کنترل ترافیک، هواشناسی و نقشه‌برداری شدند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رضا محمدیان، عضو انجمن علمی هوافضای دانشگاه فردوسی مشهد درباره پهپاد «آتراتوس» که در اختتامیه جشنواره حرکت دانشگاه فردوسی رونمایی شد، اظهار کرد: دهانه بال این پرنده دو متر و ۱۰ سانتی‌متر، طول کابین یک متر و ۱۵ سانتی‌متر و وزن آن بسته به متعلقاتی که روی آن نصب می‌شود، چهار تا پنج و نیم کیلوگرم است.
وی افزود: از کامپوزیت و بارسا در ساخت قسمت‌های دم، بال و بدنه پهپاد استفاده شده است.
محمدیان اظهار کرد: مهمترین خصوصیاتی که پهپاد به واسطه آن توانست در مسابقات کشوری مقام بیاورد، قابلیت پرتاب دستی این پرنده‌هاست؛ قسمت‌های بال و دم این هواپیما باز می‌شود و می‌توان آن را در یک کوله پشتی قرار داد و در هر مکان و بدون باند پرواز از آن استفاده کرد.
عضو انجمن علمی هوافضای دانشگاه فردوسی ادامه داد: تصویربرداری، ارسال داده‌های تصویری و موقعیت جغرافیایی به طور همزمان و سیستم خلبان خودکار آن قابلیت بازگشت به خانه را دارد.
محمدیان تصریح کرد: طراحی پهپاد «آتراتوس» از بهمن سال 90 تا آذر1391 توسط گروه مکانیک هوافضای دانشگاه فردوسی انجام شد و در اسفند ماه سال ۹۲ ماکت آن ساخته و رونمایی شد.
وی گفت: پهپاد آتراتوس در مسابقات دفاعی شامل غرب کشور، مقام دوم و در مسابقات دفاعی کشور، طراحی پهپاد، طراحی ملی مقام اول را کسب کرد.
محمدیان با بیان اینکه اگر دانشگاه فردوسی بودجه بیشتری در اختیارمان می‌گذاشت، شرایط بهتری داشتیم، اظهار کرد: برای شرکت در مسابقات، باید امکانات پهپاد به عنوان مثال سیستم اتو پایلوت آن را قوی‌تر و دیگر بخش‌های آن را نیز تجهیز کنیم.
عضو انجمن علمی هوافضای دانشگاه فردوسی تصریح کرد: از پهپاد بیشتر در شناسایی منطقه استفاده می‌شود، ولی می‌توان با نصب سنسورهای مخصوص در سنجش شرایط آب و هوایی مانند رطوبت و بالا بودن سرعت باد از آن استفاده کرد.
عضو انجمن علمی هوافضای دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: پهپاد می‌تواند کمک زیادی به بخش‌های مختلف کند؛ ضمن اینکه کاربرد فراوانی در جنگلبانی، کنترل ترافیک، مرزبانی، هواشناسی، نقشه‌برداری دارد و حتی توسط شهرداری‌ها نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.