پلیمرهای زیستی و کودهای آلی از جلبک های ماکروسکوپی در در پارک علم و فناوری هرمزگان تولید شد

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۰ کد : ۶۹۷۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۰
یک واحد فناور مستقر در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری استان هرمزگان موفق به تولید پلیمرهای زیستی و کودهای آلی ازجلبک های ماکروسکوپی خلیج فارس شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پویان ادیبی سرپر...
یک واحد فناور مستقر در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری استان هرمزگان موفق به تولید پلیمرهای زیستی و کودهای آلی ازجلبک های ماکروسکوپی خلیج فارس شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر پویان ادیبی سرپرست مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری استان هرمزگان با بیان این مطلب افزود: در پنجاهمین جلسه جذب و پذیرش مرکز رشد، "شرکت زیست دریا پروران آناهیتا" با گذراندن دوره رشد مقدماتی و دست یافتن به پارامترهای لازم در این دوره ، پس از داوری طرح وارد مرحله رشد شد.
وی با اشاره به ایده محوری این شرکت گفت : شرکت زیست دریا پروران آناهیتا با ایده تولید پلیمرهای زیستی و کودهای آلی ازجلبک های ماکروسکوپی خلیج فارس فعالیت خود را از سال 92 در این مرکز آغاز کرد و امسال توانست مجوز ورود به مرحله رشد را بدست آورد.
به گفته سرپرست مرکز رشد پارک علم و فناوری هرمزگان، پلیمرهای زیستی نظیر آگار، آلژینات و کاراجینان از جمله بیوپلیمرهایی هستند که از جلبک های دریایی قابل استحصال بوده و کاربردهای گسترده ای در صنایع متعدد غذایی، دارویی، پزشکی و بهداشتی وآرایشی داشته و علاوه بر آن مصارف گسترده ای نیز در صنایع نساجی، رنگرزی، کاغذ سازی، عایق سازی و غیره  دارند.
دکتر ادیبی به روش اجرای این ایده اشاره کرد و ادامه داد، ابتدا با کشت و پرورش جلبک های مورد نظر در آب دریا ماده اولیه گیاهی را بدون نیاز به مصرف آب  شیرین و خاک زراعی فراهم آورده و مراحل خشک کردن آنها نیز در هوای آزاد با انرژی نور خورشید انجام می شود.
وی تصریح کرد، پروسه استخراج بیوپلیمرهای آنها با افزودن ترکیبات بازی و اسیدی بسته به نوع محصول مورد نظر و جلبک مورد استفاده با حرارت تحت فشار انجام شده و پس از فیلتراسیون ژل محتوی ترکیبات بیوپلیمری از پسماندها جداسازی شده و با انجام مراحل  انجماد و ذوب متوالی آبگیری می شود و محصول خشک شده حاصل از آن به شکل پودر در می آید و خواص کمی و کیفی آنها نیز اندازه گیری می‌شود.