پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف از فناوری بلوتوث برای تحلیل ترافیک بزرگراه های تهران استفاده کردند

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۲:۲۴ کد : ۶۹۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۸۷
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف از فناوری بلوتوث برای آمارگیری و تحلیل ترافیک اتوبان های شهر تهران استفاده کردند.<br/><span id="ms-rterangepaste-start"></span>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، گسترش استفاده از بلوتوث در ابزارهای مخابراتی باعث شده امر...
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف از فناوری بلوتوث برای آمارگیری و تحلیل ترافیک اتوبان های شهر تهران استفاده کردند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، گسترش استفاده از بلوتوث در ابزارهای مخابراتی باعث شده امروزه در بسیاری از خودروها حداقل یک دستگاه مجهز به بلوتوث مثل تلفن همراه پیدا شود و این بلوتوث ها، هر کدام یک کد شناسایی اختصاصی دارند که با استفاده از آن می توان نام دستگاه خود را برای شناخته شدن توسط دیگران مشخص کرد.
حال اگر با استفاده از حسگرهایی که در فواصل مشخص نصب شده اند، روزانه بلوتوث های داخل خودروهای عبوری را شناسایی و مسیر حرکت آن ها را دنبال کنیم، اطلاعات سودمندی از وضعیت ترافیکی در اتوبان ها به دست خواهیم آورد که امکانات فراوانی را برای شهروندان فراهم می کند. این ایده به تازگی توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف عملی شده است.
با کمک اطلاعات این سامانه می توانید زمانبندی خود را برای رسیدن به مقصد، به راحتی تنظیم کنید.
سعید دهقانی، همکار این پروژه در این خصوص گفت: همان تعداد خودروی عبوری که بلوتوث روشن دارند برای تشخیص سرعت حرکت ترافیک کفایت می کند.
وی افزود: آزمایش ها نشان داد تعداد خودروهایی که دستگاه بلوتوث روشن دارند از آنچه پیش بینی می کردیم هم بیشتر بود.
به گفته دهقانی در صورت ترکیب اطلاعات سامانه حسگرهای بلوتوثی با دوربین های شهری، حجم اطلاعات و دقت آن ها افزایش خواهد یافت.
گفتنی است این پروژه که با همکاری شهرداری تهران انجام شده، به عنوان طرح برگزیده جشنواره شیخ بهایی و رتبه اول جشنواره کارآفرینی و کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف در سال 92 شناخته شده است.
به گفته مسئولان این پروژه، در صورت عملیاتی شدن سامانه حسگرهای بلوتوثی، شهروندان می توانند زمان رسیدن خود به مقصد را با خطای کمی دریابند، همچنین پیش بینی دقیق نتایج طرح های ترافیکی نیز با استفاده از این سامانه امکان پذیر است.
در حال حاضر برای استفاده عملی از این سامانه، مذاکراتی برای تهیه 50 دستگاه حسگر آن با شرکت کنترل ترافیک تهران در حال انجام است.
وحید حسینی سرپرست این پروژه می گوید: سامانه حسگرهای بلوتوثی می تواند در پیدا کردن گلوگاه های حمل و نقل و مدیریت ترافیک به مسئولین شهر کمک های خوبی بکند.
به گفته این استاد دانشگاه صنعتی شریف، در حال حاضر برای پیدا کردن الگوی سفر مردم، فعالیت های آماری با روش های دیگر انجام می شود که هزینه های هنگفتی را بر دولت تحمیل می کنند اما با استفاده از حسگرهای بلوتوثی، پیش بینی می شود تا شش برابر این هزینه ها کاهش یابد.