پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در یازدهمین جشنواره ملی ایده‌های برتر منطقه 3رتبه اول را کسب کرد

۳۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۱ کد : ۶۹۳۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۴۹
طرح  "آلژینات‌ها و پراکنه‌های آبی پلی یورتان به عنوان نسل جدید کاتالیست‌های زیست سازگار و بسیار پر بازده " مقام اول یازدهمین جشنواره ملی ایده‌‌های برتر در سطح منطقه 3 فناوری کشور را به خود اختصاص...
پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در یازدهمین جشنواره ملی ایده‌های برتر منطقه 3رتبه اول را کسب کرد
طرح  "آلژینات‌ها و پراکنه‌های آبی پلی یورتان به عنوان نسل جدید کاتالیست‌های زیست سازگار و بسیار پر بازده " مقام اول یازدهمین جشنواره ملی ایده‌‌های برتر در سطح منطقه 3 فناوری کشور را به خود اختصاص داد.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، مهندس دائمی مجری این طرح گفت : فناوری کاتالیست یکی از حوزه‌های جذاب در علم شیمی نوین محسوب می‌شود و امروزه این فناوری در هر دو مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی به خوبی توسعه یافته است.
وی افزود: به کارگیری ترکیبات جدید با فعالیت کاتالیستی بیشتر، انتخاب‌گزینی بهتر، قابلیت جداسازی آسان‌تر، هزینه‌ی کمتر، استفاده از ترکیبات سبز، امکان استفاده‌ی چندباره از ترکیبات دارای فعالیت کاتالیستی، استفاده از کاتالیست‌های زیستی، پلیمری و آنزیمی و در نهایت، ظهور عرصه‌ی نانوکاتالیست از جمله مهم‌ترین اهداف وپیشرفت‌های دو دهه‌ی اخیر در علم کاتالیست به شمار می‌روند. 
وی تاکید کرد :نانوکاتالیست‌ها و استفاده از کاتالیست‌های سبز و دوست‌دار محیط زیست، دو حوزه‌ی مهم و پرطرف‌دار در علم و فناوری کاتالیست می‌باشند.
گفتنی است سدیم آلژینات یک پلیمر زیستی پرکاربرد محسوب می¬شود که از جلبک¬های قهوه¬ای استخراج می¬شود و دارای کاربردهای فراوانی در زمینه‌های پزشکی، زیستی، دارویی، مواد غذایی، مهندسی بافت و جاذب¬های شیمیایی و زیستی است. امکان به دام¬اندازی و رهایش کنترل‌شده‌ی داروها و مولکول¬های زیستی، کاربری به عنوان محمل میکروذرات و نانوذرات کاتالیستی و تولید هیدروژل¬ها و ژل¬های شبکه¬ای شونده به همراه محرک رشد گیاهان از دیگر کاربردهای این پلیمر زیستی است.