پژوهانه 12 هزار دلاری به دو محقق پژوهشکده علوم و صنایع غذایی اختصاص یافت

۲۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۲ کد : ۶۹۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۰
پژوهانه 12 هزار دلاری سال 2016 فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS) به طرح پژوهشی مشترک دو عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی اختصاص یافت. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر بهروز قرآنی و دکتر بهار...
پژوهانه 12 هزار دلاری سال 2016 فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS) به طرح پژوهشی مشترک دو عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی اختصاص یافت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر بهروز قرآنی و دکتر بهاره عماد زاده با ارائه طرح پژوهشی با عنوان «تولید برچسب نانویی نشان دهنده تاریخ انقضای محصولات غذایی» موفق به اخذ این جایزه جهانی شدند.
دکترقرآنی مجری این طرح پژوهشی درخصوص مزایا، کاربردها و رفع مشکلاتی که به واسطه اجرای آن صورت می گیرد، گفت: یکی از دلایل رشد و حرکت سریع علم در قرن حاضر، همراهی و اشتراک میان علومی است که حاصل آنها نیل به اهداف و دستیابی به کاربردهای مشخص است که صنعت غذا نیز از جمله صنایعی است که پیشرفت و رفع نیازهای آن مدیون علوم چند رشته ای می باشد.
وی افزود: محققان به خوبی دریافته اند که با دارا بودن دیدگاه وسیع نسبت به علوم پایه نه تنها می توان مشکلات صنعت غذا را رفع کرد بلکه موجبات توسعه فناوری در آن و در نتیجه افزایش بازده اقتصادی را نیز فراهم آورد.
دکترقرآنی با بیان اینکه پایش سریع کیفیت محصولات غذایی یکی از مهم ترین موضوعات مورد علاقه فروشندگان، مصرف کنندگان و مسئولان نظارت و کنترل ایمنی موادغذایی است گفت: در اختیار قرار گرفتن اطلاعات کافی درخصوص کیفیت محصول از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف کننده با استفاده از تکنولوژی های نوین از جمله مطلوب ترین روش ها می باشند.
وی یکی ازمهم ترین عوامل ایجاد ویژگی های نامطلوب در محصولات غذایی را نگهداری آنها در شرایط نامناسب دمایی تا رسیدن به دست مصرف کننده عنوان کرد و افزود: استفاده از برچسب هایی که قادر باشند قرارگرفتن محصول در شرایط نامطلوب دمایی را نشان دهند می تواند به عنوان یکی از بهترین روش های هشداری در نشان دادن تاریخچه حرارتی محصول به مصرف کننده محسوب شوند.
عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی گفت: تولید نانوالیاف حاوی ترکیبات حساس به دما می تواند به عنوان گامی مهم در ارائه این نوع برچسب ها محسوب شود چراکه حساسیت بالای نانوالیاف در نمایش عکس العمل به شرایط دمایی نامطلوب یکی از مزایای تولید برچسب های برپایه نانوالیاف می باشد.
وی هدف از اهدای این پژوهانه توسط فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS) را ، شناسایی و تشویق بهترین دانشمندان جوان درکشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، ترویج پژوهش های علمی و تقویت ظرفیت علم و فن آوری، مقابله با فرار مغزها و کاهش خروج استعداد علمی از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی اعلام کرد.
دکترقرآنی همچنین خواستار فراهم سازی زمینه ورود علوم جدید به عرصه صنعت و تجاری سازی دستاوردهای علمی پژوهشی و حمایت همه جانبه مراکز و سازمان های دولتی در این خصوص شد و تاکید کرد: درحال حاضر با کمک هزینه پژوهشی اعطا شده بخش علمی و تحقیقاتی موضوع فوق، تا حد زیادی قابلیت اجرا می یابد اما توسعه فعالیت های علمی و بهره برداری از نتایج حاصله در مقیاس پایلوت و درنهایت صنعتی نیازمند یاری و حمایت مادی و معنوی دولت از محققین و صنایع متقاضی می باشد.
فرهنگستان علوم جهان سوم (TWAS) یک سازمان مستقل بین المللی است که درسال 1983 توسط گروهی از دانشمندان کشورهای جنوب با پیشگامی پروفسور عبدالسلام، برنده پاکستانی جایزه نوبل، با هدف ارتقای ظرفیت علمی این کشورها در شهر تریست (trieste) ایتالیا تأسیس شده است که شناسایی، حمایت و ارتقای پژوهش علمی در جنوب، فرآهم آوردن تسهیلات پژوهشی لازم برای پیشرفت کارهای تحقیقاتی دانشمندان متعهد در جنوب، ایجاد سهولت در ارتباط بین دانشمندان و موسسات در جنوب تشویق همکاری جنوب-شمال ما بین افراد و مرکز تحقیقاتی و تشویق پژوهش علمی در مورد مسائل مهم جهان سوم از مهم ترین اهداف تشکیل این مرکز به شمار می روند.
توآس درعلوم پایه هر ساله 5 جایزه هرکدام به مبلغ 15 هزار دلار به دانشمندان در زمینه های بیولوژی، شیمی، ریاضیات، فیزیک و علوم پایه پزشکی اعطا می کند و جایزه پژوهشی آن نیز شامل حمایت مالی تا مبلغ 15 هزار دلار به پروژه های پژوهشی کشورهای در حال توسعه در 4 زمینه علوم پایه شامل بیولوژی، شیمی، ریاضیات و فیزیک می باشد.
گفتنی است در سال 2013 طرح پژوهشی مشترک این دو محقق تحت عنوان «پایش فساد ماهی با استفاده از نانو سنسورهای حساس به ph» از سوی آیسسکو موفق به اخذ پژوهانه 10 هزار دلاری شد.