پروفسور بلورچیان: سرمایه گذاری در شیمی کشور را ثروتمند می کند

۲۴ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۶:۴۰ کد : ۶۹۱۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۶۸
بنیانگذار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گفت: با سرمایه گذاری در حوزه شیمی می توان از خام فروشی نفت دست کشید از هر گونه اعتبار خارجی بی نیاز شد ، زیرا پیشرفت در علم شیمی، کشور را ثروتمند می کند.به ...
پروفسور بلورچیان: سرمایه گذاری در شیمی کشور را ثروتمند می کند
بنیانگذار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گفت: با سرمایه گذاری در حوزه شیمی می توان از خام فروشی نفت دست کشید از هر گونه اعتبار خارجی بی نیاز شد ، زیرا پیشرفت در علم شیمی، کشور را ثروتمند می کند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درآیین تجلیل از۵۰ سال تلاش پروفسور سید محمد بلورچیان درعلم شیمی کشور که با حضور وزیر علوم، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران،  رئیس فرهنگستان علوم و جمعی از محققان و دانشمندان شیمی کشور در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار شد، پروفسور بلورچیان در سخنانی اظهار داشت: از لحاظ مواد شیمیایی در دنیا منابع بی نظیری داریم و سرمایه گذاری لازم روی این علم منجر به موفقیت های بزرگ در کشورمی شود.
وی که در میان دانشمندان ایرانی بیشترین تعداد ثبت مقاله را در دنیا دنیا دارد افزود: اگر ما ایرانیها به علم توجه کرده و ضمن استفاده ازتوان دانشمندان داخلی، محققان ایرانی مقیم خارج از کشور  را نیز به وطن بازگردانیم دیگر دنیا به جای ۵+۱ باید ۵+۲ بگوید.
بنیانگذار پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با بیان اینکه ما خود می دانیم در کجا کمبود داریم ،افزود: استعداد، پشتکار و اراده ما بیشتر از چیزی است که درزمان حاضر مشاهده می شود.من ابتدا پزشکی قبول شدم ولی بعد دیدم پایه و اساس پزشکی داروسازی است و وقتی دکترای داروسازی را گرفتم
به این نتیجه رسیدم که بیش از ۷۰ درصد داروسازی شیمی است و ما برای پیشرفت در پزشکی و داروسازی باید در شیمی سرمایه گذاری کنیم برای همین وقتی به ایران برگشتم برای راه اندازی یک مرکز علمی در زمینه شیمی تلاش کردم.
پروفسوربلورچیان ۸۲ ساله،دارای دکترای داروسازی از دانشگاه تبریز و دکترای شیمی از فرانسه هست و عضو پیوسته فرهنگستان علوم و از برگزیدگان دوره نخست چهره های ماندگار (سال ۱۳۸۰) در رشته شیمی است.
وی همچنین بیش از ۱۶۰ مقاله پژوهشی در مجلات بین المللی(ISI) را به ثبت رسانده است.
گفتنی است در پایان این مراسم لوح تقدیر وزیر علوم و لوح ها و هدایای سایر مسئولان شرکت کننده در این آئین به پروفسور بلورچیان اهدا شد .