پروژه مشترک دانشگاه صنعتی سهند و مرکز تحقیقات ملی متالورژی اسپانیا برای اثبات پایداری حرارتی نوعی فولاد

۲۴ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۴:۴۶ کد : ۶۹۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۷۶
<div dir="None">پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند با همکاری مرکز تحقیقات ملی متالورژی مادرید با مطالعه تغییرات ریزساختاری نوع خاصی از فولادهای بینیتی نانوساختار دما پایین موفق به اثبات پایداری حرارتی مناسب این نوع فولادها</div> ...
پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند با همکاری مرکز تحقیقات ملی متالورژی مادرید با مطالعه تغییرات ریزساختاری نوع خاصی از فولادهای بینیتی نانوساختار دما پایین موفق به اثبات پایداری حرارتی مناسب این نوع فولادها شدند که کاربردهای وسیعی در حوزه صنایع ریلی دارد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پایداری ریزساختار در فولادهای بینیتی نانو ساختار دما پایین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا بتوان محدودیت‌های کاربردی آن را شناخته و در جهت رفع آنها گام برداشت.
بر پایه این گزارش، پایداری ریزساختار در این گروه از آلیاژهای صنعتی از دو جنبه مکانیکی و حرارتی قابل بررسی است و ریزساختار فولادهای بینیتی نانوساختار به سبب ماهیت و ساز وکار دگرگونی بینیتی از نظر ترمودینامیکی ناپایدار است، لذا اهمیت موضوع زمانی مشخص می‌شود که فولادهای مذکور در محدوده دمایی خاص و برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار گیرند.
همچنین خواص مکانیکی منحصربه‌فرد این فولادها مستقیما از همین ریزساختار نانومتری تأثیر پذیرفته است. از این رو محققان دانشگاه صنعتی سهند با همکاری مرکز تحقیقات ملی متالورژی مادرید اسپانیا با کنترل ریز ساختار در برابر تغییرات پارامترهایی همچون دما و زمان در تلاش هستند تا خواص مکانیکی این فولاد را پیش‌بینی و کنترل کنند و در این راستا با اجرای مطالعاتی با هدف مطالعه تغییرات ریز ساختاری نوع خاصی از فولادهای بینیتی تحت عنوان فولادهای بینیتی نانوساختار دما پایین اجرایی کردند که نتایج قابل توجهی حاصل شد.
فولادهای بینیتی نانو ساختار دما پایین به سبب ترکیب بسیار مناسب خواص استحکامی و انعطافی آنها در صنایع مختلف نظامی، صنایع خوردرو و صنایع ریلی کاربرد گسترده‌ای دارند و دستاوردهای این طرح نیز در توسعه و گسترش استفاده از این فولادها نقش به سزایی خواهد داشت.
گفتنی است در حال حاضر در کشورهای آمریکا، اسپانیا و بسیاری کشورهای اروپایی توسعه تجاری و صنعتی فولادهای بینیتی نانوساختار مد نظر بوده و کارهای مختلفی نیز انجام یافته است .