پروژه تکثیر بذر بیش از 400نمونه از ژنوتیپ‌های نخود بانک بذر حبوبات در دانشگاه فردوسی مشهد به ‌انجام رسید

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۵ کد : ۶۹۱۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۸
محققان پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد، با طراحی و اجرای پروژه تکثیر بذر تحقیقاتی، موفق شدند بذر بیش از 400 نمونه از ژنوتیپ ‌های نخود موجود در بانک بذر حبوبات پژوهشکده علوم گیاهی در سال زراعی ...
محققان پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد، با طراحی و اجرای پروژه تکثیر بذر تحقیقاتی، موفق شدند بذر بیش از 400 نمونه از ژنوتیپ ‌های نخود موجود در بانک بذر حبوبات پژوهشکده علوم گیاهی در سال زراعی 1395 را تکثیر کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین پروژه که در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد به انجام رسیده ، بذر چندین رقم تجاری و جدید نخود به همراه بذر بیش از 400نمونه از ژنوتیپ‌های موجود در بانک ‌بذر حبوبات پژوهشکده علوم گیاهی دانشگاه فردوسی مشهد، در قالب طرح زراعی، در شرایط آبی کشت شده و پس از طیّ مراحل داشت و دوره رشد، برداشت شدند.
همچنین بانک ‌بذر حبوبات دانشگاه فردوسی مشهد به‌عنوان یکی از ذخایر ارزشمند بذر، فعالیت خود را از سال‌های ابتدایی دهه 1380 با همت دانشکده کشاورزی و پژوهشکده علوم گیاهی آغاز کرد و در طول دوره فعالیت خود تاکنون، محتوای بذر خود را به حدود 1000نمونه بذر نخود،   500نمونه بذر عدس و چندین نمونه از بذور سایر حبوبات، ارتقا داده است.
بخش اعظم این بذرها از سراسر کشور بویژه استان‌های خراسان جمع‌آوری شده‌اند، بااین‌حال، نمونه‌هایی از بذردهی مورد استفاده در این مجموعه نیز از مرکز بین‌المللی تحقیقات کشاورزی در مناطق خشک (ایکاردا، واقع در سوریه) و نیز سایر نقاط دنیا، گردآوری و تأمین شده‌اند.
این بانک در طول نزدیک به دو دهه از فعالیت خود، موفق شده است تا با طراحی و اجرای چندین پروژه مختلف، بذرهای تجاری و پُرکاربرد و ارقام رایج حبوبات در کشور، همچنین بذرهای کاندیدای (مقاوم به تنش‌های مختلف زیستی و غیرزیستی) نظیر سرما، خشکی و بیماری‌های حبوبات را تولید و تکثیر کند.
همچنین  در سطح مدیریتی نیز به منظور به‌روزرسانیِ فرآوری اطلاعات و نیز ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی، مشخصات علمی شناسنامه‌ای برای بذرها، طراحی، تهیه و ایجاد شده است.
 این واحد علمی و تحقیقاتی، تاکنون بذرهای مورد نیاز جهت اجرای بیش از 250عنوان طرح پژوهشی، پایان‌نامه تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری و نیز پروژه‌ها و تحقیقات دانشجویی را در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مختلف در سراسر کشور، تأمین و ارائه کرده است.
 همچنین حجم گسترده‌ای از اطلاعات مورد نیاز محققان و دانشجویان را دررابطه با شناسنامة بذرها و سایر ویژگی‌های مربوطه دراختیار متقاضیان قرار داده است.
گفتنی است تهیه و ارائه دَه‌ها عنوان گزارش، کاتالوگ و بروشور از اطلاعات بانک‌بذر و نیز حضور درچندین نمایشگاه نیز از دیگر فعالیت‌های این واحد بوده است.